2010-09-17

Oro pardavėjas

Ne tas.

Tas presavo orą ketindamas jį paskui žmonėms pardavinėti, nes jiems oras būtinas.

Šitas pardavinėjo ne orą, kitką, kas žmonėms irgi atrodė būtina, kaip oras.

Jam, šitam, nereikėjo išrasti sudėtingų technologijų - jam tereikėjo, kaip ir jo pirmtakams, apkvailinti žmones, įtikinti, priversti pirkti, mokant savo darbu, jo nieką.

Šitas gudresnis.

'I know you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realise that what you heard is not what I meant'.

There, in a sentence, is what makes a wilfully dull, obfuscating 77-year-old the second most powerful man in the world.

Alan Greenspan: The buck starts here

Central bankers usually do not become cult figures, but Greenspan is the exception. His power is hard to exaggerate, given the Fed's control of US short-term interest rates, which set the trend for financial markets, and thus indirectly national economies, around the world.

2003-ji metai.

Dar ne taip senai pirmąjį pacituotą Alan Greenspan sakinį dažnai sekdavo antrasis sakinys, kuris dabar kažkodėl visiškai išsitrynė iš paieškų sistemų:

'My meaning is deep and complex and, frankly, beyond the limits of your gerbil brain.'


O gal taip nesakė, gal tokį šmeižtą tada kažkas platino?

Kaip ten būtų bebuvę, dabar lrytas.lt, matyt, savo skaitytojus, kaip ir Alan Greenspan jo kalbų klausytojus, kvailiais laikydamas, rašo, kad A.Greenspan vadovavo FED senų senovėj, senais gerais laikais - net prieš 19 metų. O dabar rūpinasi bėdon papuolusiu pasauliu ir dalina iš mūsų Premjero nusižiūrėtus ekonomikos gelbėjimo receptus.

Keista, bet žiniasklaida mėgsta pavirsti žiniamaiša, kai eina reikalas apie esminius klausimus.

Ne tik nebando aiškintis, kam prasiskolino pasaulis, bet dar ir painioja.

Ne prieš 19 metų Alan Greenspan FED, o netiesiogiai ir pasauliui dirigavo, o 19 metų - nuo 1987 iki 2006 metų.

Išėjo, ir po metų krizė nutiko, pasaulinė.

Dėl to nutiko, kad išėjo ar dėl to, ką pridirbo per tuos 19 metų?

"The Guardian" pernai pasirinko pastarąjį variantą.

8. The Guardian
23:20 09-15 IP: 80.240.9.72
Pasaulio ekonomiką iki griausmingo sprogimo įkaitino 25 žmonės. Baisiausią ekonomikos sumaištį nuo Didžiosios depresijos laikų sukėlė ne antgamtinės jėgos, bet žmogaus protas. Britų dienraščio „The Guardian“ žurnalistai nusprendė rasti kaltuosius, kurių sprendimai ir veiksmai ant finansų pasaulio užtraukė rūsčią audrą. Pirmiausia apžvalgininkų akys krypsta į Alaną Greenspaną - žmogų, 1987-2006 metais valdžiusį JAV Federalinį rezervų banką. Prieš porą metų ilgametis Federalinio rezervų banko vadovas atrodė lyg visagalis vairininkas - juk būtent jis sugebėjo pakelti JAV ekonomiką po rinkų griūties 1987 metais, rado būdą, kaip atsigauti po Rugsėjo 11-osios sukrėtimo. Ne veltui ekonomikos apžvalgininkai iškėlė A.Greenspaną į finansų pasaulio žvaigždes ir ėmė vadinti orakulu bei maestro. Tačiau dabar jis stovi vienoje eilėje su didžiausiais kaltininkais, pražudžiusiais JAV ir pasaulio ekonomiką. Kaltinimai krenta vienas po kito: už tai, kad leido pūstis nekilnojamojo turto rinkos burbului, menkai domėjosi būsto paskolomis ir pamiršo apie kontrolę. Jis rėmė perskolinimą ir paskatino būsto pirkėjus fiksuotas palūkanas keisti į kintamas, o tai lyg lėtas kylantis potvynio vanduo paskandino daugybę šeimų - jos tiesiog nesugebėjo sumokėti sparčiai išaugusių palūkanų. A.Greenspanas atkakliai gynė ir išvestinių verslų plėtrą - reiškinį, kuris iki jo vadovavimo FRB nebuvo žinomas. Šių verslų ir jų sukurtų sudėtinių produktų apimtis per penkerius metus išsišakojo nuo 100 trilijonų dolerių 2002 metais iki 500 trilijonų.

Rėmė perskolinimą ir paskatino būsto pirkėjus fiksuotas palūkanas keisti į kintamas, o tai lyg lėtas kylantis potvynio vanduo paskandino daugybę šeimų - jos tiesiog nesugebėjo sumokėti sparčiai išaugusių palūkanų.

Nes Alan Greenspan rūpinosi skolintojais, o ne besiskolinančiais.

Leido pūstis nekilnojamojo turto burbului.

Atkakliai gynė ir išvestinių verslų plėtrą, sukurtų sudėtinių produktų apimtis per penkerius metus išsišakojo nuo 100 trilijonų dolerių 2002 metais iki 500 trilijonų.

Burbulų pūtikas.

Oro pardavėjas.

Manau, kad jis, kaip ir kiti Pasaulio finansų dirigentai, puikiai suprato, kad palūkanomis grįstų pinigų era baigiasi ir, panaudodami visą savo išradingumą, savo valdomos žiniasklaidos pagalba manipuliuodami visuomenės nuomone, stengėsi atitolinti agoniją ir vertė publiką eiti jų finansinių manipuliacijų keliu.

Kurio esmė tokia: finansinio pasaulio valdytojai įtikina visuomenę pirkti nieką.

Situacija, nutikusi tada, kai paaiškėja, kad publika prisipirko nieko, nevadinama apgaulės išaiškėjimu.

Ji vadinama Pasauline finansų krize.

O ką daro tada oro pardavėjas?


Tada oro pardavėjas pataria ką mums derėtų daryti dabar.

Mes patys taigi nežinotume, nesugalvotume.

Dabar aišku - reikia toliau skolintis nieką, bet pasididinti sau mokesčius.

O kai viskas užsimirš ir po senovei įsivažiuos, reiktų investuoti į burbulų pūtimą.

Iki tų burbulų bliūškimo, vadinamo finansų krize.

Kada paaiškėja, kad prisipirkta nieko.

Netgi ne oro.

Nieko.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą