За Візантійською традицією початком церковного року – Новоліття - вважається 1 вересня. Свято новоліття було затверджено на Нікейському соборі
та, згідно з переданням, пов'язується з початком проповіді Ісуса Христа після Його хрещення й спокус від диявола в пустелі. У цей день Ісус Христос почав проповідь Царства Божого й уперше засвідчив виконання старозавітних пророцтв про пришестя Месії (Сина Божого) і тим самим про кінець Старого й початку Нового Завіту.
Вибір дати був пов'язаний із тим, що перша проповідь Христа відбулася, на думку візантійців, саме в перший день юдейського свята жнив, що святкували з 1 по 8 вересня.
Установлення цього свята, на думку істориків, було пов'язано зі згадкою про перемогу Костянтина Великого над Максентієм у 312 році, яка й заклала початок вільного сповідування та поширення християнства. Початково Костянтином I було встановлено дату новоліття 23 вересня — датою народження першого римського імператора Октавіана Авґуста
і лише в 462 було перенесено на 1 вересня з практичних міркувань.
Пізніше Новий рік було перенесено на 1 вересня відповідно до прийнятого Візантійською церквою, а літочислення велося від «Створення світу». Перенесення було узаконено московським митрополитом Феогностом, а остаточно постанову Московського собору вважати за початок як церковного, так і цивільного року, 1 вересня затвердив імператор Іоанн III. У цей рік церква відзначала 7000 років від «сотворення світу» й очікування кінця світу набули широких масштабів.
У той же час на українських землях, що входили до складу Великого князівства Литовського, а пізніше — Речі посполитої, з 1362 року початок Нового Року було встановлено на 1 січня і літочислення велося «від Різдва Христового». Ця система трапляється в українських літописах того часу.
Як і у більшості давніх народів, початок Нового року в Київській Русі асоціювався з початком весняного відродження природи. Найімовірніше Новий рік святкували з появою нового Місяця в перші весняні дні, найближчі до весняного рівнодення. При цьому рік міг мати як 12, так і 13 місяців. Свято отримало назву «Нове Літо».
Нове Літо!
Midsummer, also known as St John's Day, or Litha,[1]....
лето
лѣ́то (lě́to)
From Proto-Slavic *lěto (“year”), from Proto-Indo-European *leh₁tom. Cognate with Ukrainian літо (lito), Belarusian слецiць (sljecicʹ, “to warm”), слетный (sljetnyj, “warmish”), Bulgarian лято (ljato), Serbo-Croatian лето, љето, Slovene poletje, Czech léto, Slovak leto, Polish lato, and Upper and Lower Sorbian lěto. Possibly also cognate with Old Gutnish spring and dialectal Swedish låding, låing (“spring”), i lådigs (“last spring”) (from Proto-Germanic *lēþ-), and with Irish lá (“day”). In addition, лѣто (lěto) may be related to Old Church Slavonic лѣѭ (lějǫ, “to pour”), which is cognate with Lithuanian and Latvian lietus (“rain”). Possibly also related to Latin laetus (“rich, fertile, excellent”).
летопись
літопис
Літописи це давні історичні твори, в яких по роках (звідси і їх назва: літо — писи) описувалося все, що відбувалося на російській землі в стародавні часи. Найперші літописі з’явилися на Русі в XI столітті, але події, які в них описуються, відносяться ще до IX століття.
З
Нове
Новоліття, литовці!
Чия
це
календар?
×litavóti, -ója, -ójo (brus. лiтaвaць) MitII128 žr. lituoti.
LITAI (Litae) - maldų deivės, Dzeuso dukros.
Lituus.
Žmonys trauka iš miesto viena litè.
Litė.
Litavia.
Εποχή του ...
Λίθου.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą