2014-09-02

Skaičiavimo metodai II

Ne, rudenį nesulauksime milžiniškų tiesioginių užsienio investicijų, nepagaminsime daug daugiau pramonės produkcijos, nepradėsime išgauti ir eksportuoti skalūnų dujas.

Šį Lietuvos, kaip ir, beje, beveik visų kitų ES valstybių BVP šuolį lems jo skaičiavimo metodologijos pokyčiai. Tačiau tai ne šiaip statistinis triukas – poveikis skirtingose ES valstybėse bus labai nevienodas ir turės svarbių finansinių pasekmių.

Šį mėnesį bus pradėta taikyti naujoji Europos sąskaitų sistema, kurios tikslas, kaip teigia Europos Komisija, yra priderinti nacionalinių sąskaitų sistemą prie pasikeitusios ekonominės aplinkos ir atsižvelgti į pažangą, pasiektą tobulinant metodologines nuostatas.

ES ne pirmoji atlieka šiuos pakeitimus – JAV, Australija ir Kanada jau „pasididino“ savo BVP, pradėjusios taikyti atnaujintą Nacionalinių Sąskaitų Sistemą.

Kas pasikeis? Vienas iš pagrindinių pokyčių – išlaidos moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai (MTTP), priešingai nei yra dabar, bus traktuojamos kaip investicijos. Dėl to visos Europos Sąjungos BVP padidės 1,9 procento. 

Akivaizdu, kad didžiausia įtaka BVP bus tose šalyse, kurios skiria daug lėšų moksliniams tyrimams. Pavyzdžiui, prognozuojama, kad Suomijos ir Švedijos BVP dėl to padidės nuo 4 iki 5 procentų. Deja, Lietuva patenka į penkių šalių grupę, kurioms tokio pokyčio įtaka bus minimali – BVP padidės tik iki vieno procento. 

Bus ir kitų panašių pokyčių, pavyzdžiui, išlaidų ginkluotei kapitalizavimas, tačiau jų įtaka BVP bus mažesnė.

Vis tik svarbiausias pokytis bus ne šių išlaidų kapitalizavimas. Šiuo metu Lietuvos Statistikos departamentas skaičiuodamas BVP įtraukia tam tikras nedeklaruotas ekonomines veiklas, pavyzdžiui, be fiskalinio kvito parduotas paslaugas ar prekes, vokeliuose išmokėtus atlyginimus (žinoma, tai tik statistiniai įverčiai, nes niekas tikslaus šešėlio masto nežino). 

Tačiau nuo šiol daugelis nelegalių veiklų – prostitucija, narkotikų platinimas, cigarečių bei kitų prekių kontrabanda – bus pripažįstamos ekonominėmis ir turės būti įtrauktos skaičiuojant BVP.  Skaičiavimo metodai.

Atnaujinti.

Ekonomiką vaidinti reikia, atsakymą taigi reikia gauti, BVP turi augti.

Negali gi ilgai recezariuoti.
Ne tik tarybiniais laikais metodiškai metodines priemones rašė.

Metodai atnaujinti, šmaikščiai, eikit vėl neūkionomiką žaisti!

 

1 komentaras:

audrius rašė...

Šmaikštingas umoras apie visa (ne) ukionomiką džiukomingai...

http://www.beseder.ru/