2021-04-03
2021-04-02
KasDienės Duonos Mutacijos
Kasdienės mūsų duonos duok mums
2014-03-13
.
×dõnė sf. (2) Gž, donė̃ (4) Gs, Grš žr. donis:
2. Grš Tąsyk buvau jai dõnę nuvežus Gž.
.
×doninis, -ė adj. SD72 duoklinis.
.
×donìs (brus. дaнь) sf. (4), donis sm. K, N
3. B išmalda.
.
×donylà (sl.) scom. (2) [K], Š; R, MŽ ms. davėjas: ^ Sto[vi] donyla lauko gale, kurs ateit, tam duost (varnalėša) B.
.
×dõnininkas (-inykas SD72), -ė smob. (1) Š donies (duoklės) mokėtojas, davėjas: Niekam donies nemokančius nevalion rymionių padavė ir jų doninykais padarė SE234. Tada visos anos žmonės, kurios atrastos yra jampi, bus tau doninykais ir tarnaus tau Ch5Moz20,11.
.
.
2021-04-01
2021-03-31
Vakserių LuCypheris
Matot?
„Per visą vakcinacijos laikotarpį užfiksuota 1612 pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas. Tai sudaro 0,37 proc. nuo viso skiepų skaičiaus. Tai geras skaičius, niekuo neišskirtinis. Daugiausia pranešimų turime dėl „Pfizer“ vakcinos, bet, žinoma, ilgiausiai būtent šia vakcina ir skiepijame“, – Seimo Sveikatos reikalų komitete trečiadienį sakė Sveikatos apsaugos ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė.
2021-03-30
Geria Kaip Šaltyšiai
ךaltỹšius (l. szołtys) sm. (2) K, Š, Rtr, NdŽ, FrnW, KŽ, Šv, Krž, Gdl, Ldvn, Vv, Smn, Mrk; CII267, R, MŽ133, P, N, MitI205, L, šalti̇̀šius (2) J, Š kaimo seniūnas: Šaltyšius skelbė valstiečiams karaliaus bei vietos įstaigų įsakymus, tvarkė pašto pastotes, kelių priežiūrą, naktines sargybas, varė valstiečius į baudžiavą ir prižiūrėjo lažo darbus rš. Kap tik kur taisyt, naujus tiltus daryt, šaltyšius ir šaukia vyrus skodan Kpč. Aš nemoku nei rašyt, nei skaityt, o turiu šaltỹšium pastot Sch229. Į šaltyšius tave dėsim (d.) Nm. Pons taipo kai būrs šaltỹšių niekina seną K.Donel. Šalia kelio vieškelėlio gyveno šaltỹšius (d.) Alk. Mūsų ponai su šalti̇̀šiais slapčia susitarė JD223. Šaltyšiukas gana gėrė, kas nedėlią baudžiavužėn varė KlvD192.
^ Ger' kai veršis (šaltỹšius) Jrk121. Pramink šaltỹšium, tai ger̃s (sakoma, kai veršis negeria) Jrk122.Šaltyšius (sen. lenk. szoltys < vok. Schultheiss) – Prūsijos ir Lenkijos feodalinio laikotarpio kaimo steigėjas pagal vokiečių teisę vidinės kolonizacijos metu. Šaltyšiaus pareigybė buvo paveldima. Jis vadovavo valstiečių savivaldai ir teismui. Šaltyšius galėjo būti bajoras, miestietis ar valstietis. Gaudavo šeštadalį surinkto činšo, trečdalį baudų, 2–3 valakus (lanus) žemės.
Įsigalėjus baudžiavai (XVI-XVII a.), šaltyšius administravo dvaro valstiečius, juos varė į lažą, prižiūrėjo dirbančiuosius. Ekonomine, socialine padėtimi konkuravo su vidutiniais bajorais.
Šaltyšiaus pareigybės būta ir Mažojoje Lietuvoje. Prūsijoje šaltyšius kitaip buvo vadinamas šulcu.
Šaltyšiumi taip pat vadintas Lenkijos karalystės (ir jai priklausiusios Lietuvos Užnemunės), Lenkijos kaimo seniūnas (nuo 1864 m.).[1]
2021-03-29
Giminystė Pagal Koronę
Aš, šaltyšius, aš, mokinto Bleberio žéntas, daug klastų tarp jūs numaniau, į baudžiavą jodams K.Donel.
Ale va - apsigalvojo...
Koronos Lietuva
Šokiruojanti Lietuvos mokinių realybė: paviešino, kuo svaiginasi paaugliai
Beveik penktadalis Lietuvos moksleivių bent kartą savo gyvenime yra bandę kokių nors narkotinių medžiagų – rodo naujausio tyrimo rezultatai. Populiariausias narkotikas tarp mokinių – kanapės, taip pat vartojami LSD, haliucinogenai, ekstazi ir kokainas. O ir įsigyti šių medžiagų visai nesunku, mat prekeiviai ateina ir į pačių mokyklų kiemus.
Net 19 proc. apklaustų mokinių bent 1–2 kartus bandę kokių nors narkotikų, iš jų 21 proc. vaikinų ir 18 proc. merginų. Populiariausias narkotikas išlieka – kanapės, kiti vartojami – LSD, haliucinogenai, ekstazi, kokainas. NTAKD direktoriaus prof. dr. Renaldo Čiužo teigimu, net 24 proc. apkaustų moksleivių tvirtina galintys lengvai gauti kanapių, o 4 proc. mūsų šalies mokinių patenka į aukštos rizikos kanapių vartotojų kategoriją.
„Ypač neramina tai, kad visos šios sveikatai pavojingos psichoaktyviosios medžiagos pradedamos vartoti gana anksti, dar mokykliniame amžiuje. Tad labai svarbu tėvams ar globėjams būti budriais, laiku pastebėti nerimą keliančius ženklus ir kuo skubiau imtis priemonių“, – sakė prof. dr. R. Čiužas. Nors, anot jo, nežymiai mažėja mokinių, kurie bent kartą bandė arba vartojo nelegalių narkotikų, kol kas neturime kuo džiaugtis, nes tai sukelia sunkias pasekmes augančių jaunuolių organizmui ir priklausomybę, jei laiku nesiimama priemonių. Moksleiviai kiek rečiau vartoja naujas psichoaktyviąsias medžiagas, kurių poveikis panašus į tradicinių narkotikų, pavyzdžiui, kanapių ar ekstazio. Šios medžiagos dar vadinamos „spaisais“ „legaliais narkotikais“, „sintetine marihuana“, „chimke“ ir gali būti įvairios formos, pavyzdžiui, žolių mišinio, miltelių, kristalų, suktinės, „markučių“, druskų, nosies purškalų ar tablečių. Jų bent kartą bandė vartoti 7 proc. visų mokinių. Dažniausiai jie nurodė vartoję rūkomų žolių mišinius ir skysčių formos medžiagų, mažiau – miltelių, kristalų ar tablečių formos medžiagų.
SLabiausiai rinkoje paplitę sintetiniai kanabinoidai („spaisai“, „K2“, „sintetinė marihuana“, „chimkė“) bei sintetiniai katinonai („miau miau“, „dronai“, „mefedronai“, „mefai“). Sintetinius kanabinoidus bent kartą vartojo 4,5 proc., o katinonus – 0,9 proc. apklaustų jaunuolių. Nors iš pirmo žvilgsnio skaičiai atrodo maži, bet jie iš tikrųjų kelia nerimą, nes Lietuva pagal sintetinių kanabinoidų vartojimą viršija ESPAD šalių vidurkį (ESPAD vidurkis 3,1 proc.).
Kaip pastebėjo R. Čiužas, narkotinių medžiagų galima įsigyti ir mokyklos kieme, mat platintojai atvyksta ir ten. Narkotinėse medžiagose įmaišyti ir žiurknuodžiai Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Toksikologijos centro vadovas, gydytojas toksikologas dr. Robertas Badaras tvirtina, kad norint gelbėtis iš priklausomybių narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms, pirmiausia svarbu pripažinti problemą ir nebijoti kreiptis pagalbos. „Svarbiausi požymiai, išduodantys, kad jaunuolis vartoja narkotikus – dėmesio sutrikimas, mieguistumas dieną ir nemiga naktį, apetito stoka, sutrikusi dėmesio koncentracija, agresyvumas, pasikeitęs draugų ratas, padidėjęs pinigų poreikis. Jiems esant tėvai turėtų sunerimti ir kreiptis pagalbos į specialistus“, – sako dr. R. Badaras.
Tėvai neretai nenori pastebėti vaikų prasidedančios priklausomybės, nes, pasak gydytojo, tiesa baugina. Tačiau pirmuosius ženklus galima pamatyti nesunkiai: dažnai besikeičiančios nuotaikos, dienos režimas, sutrikęs susikaupimas, naujų pažįstamų ratas, dingę buvę interesai, pinigų trūkumas. Lyginant su senesnėmis psichoaktyviosiomis medžiagomis, naujosios yra daug pigesnės ir prieinamesnės, o tai kelia dar didesnį pavojų. Be to, jų – daugybė. Vien Europoje skaičiuojama apie 800 naujų psichoaktyvių medžiagų.
Dr. R. Badaras pasakojo, kad seniau tekdavo kalbėti apie 6 pagrindines medžiagas, o dabar – apie 800. Tad savaime suprantama, kad jas daug sunkiau atskirti ir suprasti, kokia tiksliai tai medžiaga. Įdomu tai, kad visoje Europoje pastebimas grįžimas prie klasikinių narkotinių medžiagų. Gydytojo teigimu, taip nutiko tikriausiai dėl to, kad žmonės pamatė, kokios tragiškos pasekmės gali įvykti po įvairių eksperimentų. Pavyzdžiui, ne paslaptis, kad kai kuriuose naujose psichoatkyviose medžiagose randama žiurknuodžių. Ir tai – ne atsitiktinumas. Mat įdėjus žiurknuodžių į sintetinius kanabinoidus, medžiaga ilgiau išlieka organizme.
Vienas iš skaudžių pavyzdžių, kai naujosios medžiagos sukelia tragiškas pasekmės, tai sintetinės kanapės. Pasak gydytojo toksikologo, kanapės pradėtos padirbinėti pirmajame šio amžiaus dešimtmetyje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, nes tai labai pigu ir naudinga gamintojams. Sintetinių kanabinoidų poveikis gali būti net iki 100 kartų stipresnis, o vartoti juos žmonės gali ir nė nežinodami, nes ši medžiaga bus pristatoma kaip įprastos kanapės. Gydytojas pasakojo, kad ir Lietuvoje buvo atvejų, kai dėl sintetinių kanabinoidų vartojimo 20 metų asmeniui į smegenis išsiliejo kraujas.
Dr. R. Badaro teigimu, be paauglių švietimo situacija tik blogės, nes dažniausiai mokiniai narkotikus pradeda vartoti dėl smalsumo. Sunku rasti mokyklą, kurioje nebūtų šios problemos Socialinių projektų iniciatorius, „Aš Esu“ bendruomenės vadovas kunigas Kęstutis Dvareckas pasakoja, kad daugeliui jaunuoliui pavyksta sėkmingai atsikratyti priklausomybių narkotinėms medžiagoms, kai laiku kreipiamasi pagalbos į specialistus. „Svarbiausia pripažinti egzistuojančią problemą ir negalvoti, kad ji išnyks savaime. Sunkiausia pradedantiems sveikimo kelią – apsispręsti ilgalaikėms programoms, nes esame nekantri visuomenė. Greito atsipalaidavimo siekis dažną ir pastūmėjo į priklausomybes. Nėra tikro ir greito sveikimo – tikri pokyčiai imlūs laikui. Sveikimo kelias nelengvas, jis turi savo kainą, bet tūkstančių sveikstančiųjų patirtis aiškiai liudija – juo verta eiti verta“, – sako kun. K. Dvareckas. K. Dvarecko teigimu, kartais mokyklos sako, kad jų bendruomenėje tokia problema neegzistuoja. „Tai kyla klausimas, ar tikrai ta institucija yra tame pačiame krašte, kaip mes. Tik pripažinus problemą galima pradėti ją spręsti“, – sakė K. Dvareckas.
NTAKD reabilitacijos projektams, kurie padeda žmonėms grįžti į visavertį gyvenimą ir atsisakyti priklausomybių, 2019 m. skyrė 1,7 mln. eurų, 2020 m. – 1,5 mln. eurų.
Kapitonas
Ko jis
taip?A huge container ship that has been wedged in the Suez Canal since Tuesday has finally been freed from the shoreline.
However, it is not clear yet when full traffic in the canal can resume.
The blockage has been the source of much worry and frustration for the global shipping industry.
We take a look at the key numbers that have been involved in the operation.
The Ever Given is 400m-long (1,312ft) and weighs 200,000 tonnes, with a maximum capacity of 20,000 containers. It is currently carrying 18,300 containers.