2012.
Lietuvą būsimos naujos atominės elektrinės (AE) projekte konsultuojantis Didžiosios Britanijos investicijų bankas "N M Rothschild & Sons" su bendrove Visagino atominė elektrinė (VAE), kuri atlieka parengiamuosius darbus, šiemet pasirašė naują 8 mln. litų vertės sutartį.
Vienerių metų trukmės sutartį VAE ir „N M Rothschild & Sons“ pasirašė sausio 13 dieną, pranešė centrinis viešųjų pirkimų portalas.
Prieš metus įmonės buvo pasirašiusios 3,45 mln. eurų (11,912 mln. litų) vertės sutartį.
Nei VAE atstovai, nei Energetikos ministerija oficialiai neatskleidžia, kiek Lietuvai kainuoja naujos atominės elektrinės verslo konsultavimo ir finansinio patarėjo paslaugos.
Pirmoji – 2009 metų birželį pasirašyta sutartis su „N M Rothschild & Sons“ vadovaujamu konsorciumu baigėsi 2010 metų gruodžio 31-ąją, vėliau ji neskelbiamų tiesioginių derybų būdu buvo pratęsta dar vieneriems metams. Iki 2011-ųjų pradžios bankui už paslaugas buvo sumokėta 1,5 mln. eurų (5,179 mln. litų)
VPT pernai lapkričio viduryje pareiškė, kad VAE turėtų nutraukti neteisėtai sudarytas maždaug 30 mln. litų vertės sutartis su užsienio teisininkais ir vietos viešųjų ryšių agentūra.
VAE netrukus po to pranešė nutraukusi 20,7 mln. litų vertės sutartį su tarptautine advokatų kontora "Herbert Smith", 8 mln. litų vertės sutartį su Didžiosios Britanijos investicijų banku "N M Rothschild & Sons Limited", o 1,2 mln. litų sutartis su viešųjų ryšių agentūra BVRG jau buvo pasibaigusi anksčiau.
Tuo metu skelbta, kad dėl sutarties su "Herbert Smith" į tarnybą kreipėsi du Seimo nariai - Evaldas Lementauskas ir Valerijus Simulikas, dėl sutarties su "N M Rothschild & Sons Limited" - Seimo narys Vidmantas Žiemelis kreipėsi Generalinę prokuratūrą, kuri persiuntė prašymą VPT, o dėl sutarties su BVRG - dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius taip pat kreipėsi į prokuratūrą, o ši - į tarnybą.
VAE ginasi pirkimus vykdžiusi teisėtai
Bendrovė “Visagino atominė elektrinė“ išplatino pranešimą, kad nėra gavusi jokios oficialios informacijos iš Generalinės prokuratūros dėl pradėto tyrimo.
Pranešime rašoma, kad UAB „Visagino atominė elektrinė“ (VAE), būdama perkančiąja organizacija, visus pirkimus atlieka vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis. Sutartys dėl teisinių paslaugų su tarptautine advokatų kontora „Herbert Smith“, verslo konsultavimo ir finansiniu patarėju "N M Rothschild & Sons Limited" bei viešųjų ryšių agentūra „BVRG“ buvo sudarytos atlikus pirkimus neskelbiamų derybų būdu, kuris yra vienas iš Viešųjų pirkimų įstatyme numatytų pirkimų būdų.
Generalinės prokuratūros (GP) vadovai galimai stabdo Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroro Kęstučio Vagnerio siekį tirti Visagino atominės elektrinės (VAE) pirkimus, rašo „lrytas.lt“.
VAE konsultantai („Lideika, Valiūnas ir partneriai Lawin“, „NM Rothschild & Sons“), parinkti skubiai ir neskelbiant derybų. Jiems išleista 70–80 milijonų litų, pripažino konservatoriams valdant prie VAE projekto vairo stojęs Rimantas Vaitkus.
Su GP vadovu Dariumi Valiu nesutariančiam K. Vagneriui nepavyko gauti reikiamų dokumentų, nuo jo slėpė net viešųjų pirkimų komisijų protokolus. GP atstovui teko prašyti ir Seimo vadovybės leisti susipažinti su Seimo laikinosios energetikos komisijos gautais dokumentais, kurių jam VAE nedavė.
Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) teisėsaugos prašymu ištyrė naujos atominės elektrinės projektą ruošusios bendrovės Visagino atominė elektrinė (dabar - „Lietuvos energija“) sutartis su Didžiosios Britanijos investicijų banku „N M Rothschild & Sons“ bei su tarptautine advokatų kontora „Herbert Smith“.
„Vertinimas atliktas pagal ikiteisminio tyrimo medžiagą, todėl duomenys neskelbtini“, - rašoma VPT išvadoje.
VPT atstovė Aušra Pocienė BNS teigė negalinti atskleisti, kurios teisėsaugos institucijos prašymu atlikti tyrimai.
Bendra sutarčių su „N M Rothschild & Sons“ vertė siekia apie 24 mln. litų, su „Herbert Smith“ - 2,5 mln. litų.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą