Vidurinę mokyklą baigiau Aukso medaliu, 1971-ais metais.
Istorijos mokytoją turėjom puikią.
Kodėl ničnieko neprisimenu apie „Ispaniškojo gripo pandemiją"?
Paskambinau klasės draugui - jis irgi nieko neprisimena.
Kodėl?
Negi todėl?
Taigi
šioj 1985 metų enciklopedijoj
apie „Ispaniškąjį gripą" - NĖ ŽODŽIO.
KEISTA?
Istorikams pavyko rekonstruoti pergalingą gripo viruso žygį per pasaulį. 1918 metų balandžio viduryje gripas su JAV kariuomene pasiekė Prancūziją, o iš ten, veikiausiai per Prancūzijos karo pramonėje dirbusius ispanus – ir Iberijos (Pirėnų) pusiasalį. Gegužės 22 d. Madrido dienraštis „El Sol“ paskelbė apie žmones masiškai guldančią paslaptingą ligą. Ja susirgęs buvo ir anuometinis Ispanijos karalius Alfonsas XIII.
Tačiau anuomet apie gripo virusą dar nieko konkretaus nežinota, jo buvimas moksliškai įrodytas tik 1933 metais. Tad apie ligos kilmę tik spėliota. Pavojinga liga su šiurpiais simptomais kurstė žmonių vaizduotę, gimdė sąmokslo teorijas ir gandus.
Puiki terpė gandams rastis bei plisti buvo ir ta aplinkybė, jog gripo pandemija kilo karo metais.
Spartų gripo plitimą mėginta sieti su karu. Vienas iš gandų skelbė: vokiečiai griebėsi biologinio karo ir užnuodijo ispaniškų konservų skardines.
Amerikoje ypač populiari buvo versija, pagal kurią vokiečių farmacijos koncernas „Bayer“ užkrėtė aspirino tabletes, ir dabar liga plinta būtent per jas. Vakarų Europoje, o ir Pietų Afrikoje būta įtarimų, jog liga susijusi su vokiečių Vakarų fronte panaudotomis nuodingomis dujomis.
Prancūzų spauda spėliojo, kad infekcija šalį galėjo pasiekti vokiečių povandeniniais laivais arba užkratą platino karo belaisvius.
Vokiečių kariuomenėje gripas irgi siautėjo, tačiau panašių suokalbio teorijų apie gripą, kaip priešų naudojamą karo ginklą, čia nebūta, – nurodo istorikas E. Michelsas. Nors keisčiausių gandų apie mįslingą ligą bei jos kilmę netrūko ir čia, ir ne tik kareivių apkasuose, bet ir tarp jaunesnių, mažiau prityrusių kariuomenės gydytojų.
Manyta, kad gripu susergama ilgai būnant drėgnuose apkasuose, dėl to liga vadinta „pelkių karštine“.
Kareiviai ligos priežastimi be kita ko laikė prastą maistą ar seksualinį susilaikymą.
„Vyrai, kurių profesija buvo žudyti, darys tai kur kas sėkmingiau, nei galėjo nutuokti“, – rašo Johnas Barry knygoje „The great Influenza“
(„Didysis gripas“).
The Great Influenza: The Story of the Deadliest Plague in History (originally subtitled The Epic Story of the Deadliest Pandemic in History) is a 2004 nonfiction book by John M. Barry that examines the 1918 flu pandemic, the worst pandemic in history.
... a 2004 nonfiction book:))
Mat kaip atsirado Baisiojo Ispaniškojo Gripo legenda...
Beje, šviežios - šio mėnesio - naujienos:
The 1918 Spanish flu is said to have been one of the most highly virulent, contagious diseases of all time, but when researchers attempted to spread it from person to person -- by directly spraying "infectious" secretions into people's noses, eyes and throats -- no one got sick.
Dabar autorė stebisi, kad:O nepagalvoja, kad „Baisusis Ispaniškasis reikalingas būtent dabar, reikalingas „COVID-19 Pandemijos" kūrėjams.
Baisusis Ispaniškasis Gripas!
Po 100 metų:
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą