2011-09-01
Lietuvos banko valdyba nutarimu Nr. 03-144 patvirtino „Atsakingojo skolinimo nuostatus“, kurie įsigaliojo 2011-11-01. Kai kurie nuostatų punktai (VII skyrius) įsigalios nuo 2012-03-01.
Dokumento priėmimo tikslas – skatinti atsakingą kredito įstaigų skolinimo praktiką, rinkos drausmę ir veiklos skaidrumą siekiant sumažinti kredito įstaigų sektoriaus sisteminę riziką, nesubalansuotus nekilnojamojo turto kainų pokyčius, taip pat pernelyg spartaus kreditų portfelio augimo ir perteklinės rizikos koncentracijos riziką bei norint apsaugoti vartotojus nuo per didelės finansinių įsipareigojimų naštos ir ugdyti atsakingo skolinimosi įpročius, taip prisidedant prie visos finansų sistemos stabilumo užtikrinimo.
2012-11-12
Blaivys girtus skolininkus ir reabilituos greitųjų kreditų narkomanus.
Pasirodo, greituosius kreditus itin dažnai skolinasi jaunuoliai, ir tai jie gali padaryti net būdami girti
Tai konstatuoja Lietuvos bankas.
Lietuvos banko valdytojas V. Vasiliauskas polinkį į greituosius kreditus lygino su narkomanija.
Tai kas.
Mat, skirtingai nuo bankų bei kredito unijų, greitųjų kreditų teikėjų Lietuvos bankas nėra įpareigojęs atidžiai tikrinti savo klientų, nėra nurodęs užtikrinti, kad klientai skoloms mokėti skirtų ne daugiau kaip 40 proc. pajamų.
Nėra šitų - kaip iš V. Vasiliausko žodžių išeitų - finansinių narkodylerių įpareigojęs.
Bet ... Lietuvos bankas žada.
Žada tuo pasirūpinti.
Nuo kitų metų pradžios.
Tegu iki Naujųjų dar paplatina savo paklausią prekę.
„Aš tai galėčiau palyginti su tam tikru sėdėjimu ant adatos. Kada tu skoliniesi tam, kad paskui galėtum grąžinti ankstesnę paskolą..." - dėstė V. Vasiliauskas.
Bet šito refinansavimu nevadino.
Vadino sėdėjimu ant adatos.
Tarp 2011-09-01 ir 2012-11-12 vieneri metai, du mėnesiai ir 11 dienų.
Daug kartų buvo galima išsiblaivyti.
Atsakingojo skolinimo gairės bankams bei kredito unijoms tapo privalomos nuo praėjusių metų pradžios.
???
Tuo tarpu greitųjų kreditų bendrovėms šios gairės yra tik rekomendacinės.
Todėl devyni dešimtadaliai jų tiesiog ignoruoja, pripažįsta Lietuvos bankas.
Greitųjų kreditų rinkos priežiūra Lietuvos bankas užsiima nuo šių metų pavasario.
???
O įpareigoti juos skolinti atsakingai ketinama tik nuo kitų metų pradžios.
O Atsakingojo skolinimo nuostatai įsigaliojo nuo pernai metų Visų Šventų.
"Tikimės, kad jie įsigalios nuo naujų metų.
Tam reikės Lietuvos banko valdybos sprendimo“, - dėstė Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.
Tam reikės Lietuvos banko valdybos sprendimo.
Lietuvos bankas.
Dirba.
Tikisi.
O tų greitųjų kreditų įstaigų į sąrašą kreditų įstaigų, kurios privalo atsakomingai, pagal Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatus skolinti, pernai kodėl neįrašė?
Kur žiūri Lietuvos valdžia?
Vis ten pat.
Lietuvos bankas yra valstybės centrinis bankas, nepriklausomas nuo Vyriausybės ir kitų Lietuvos valstybinių institucijų.
Lietuvos bankas yra šalies centrinis bankas, kuris vienintelis išleidžia į apyvartą ir išima iš apyvartos Lietuvos Respublikos pinigus...
Tai...
Kas ten, Lietuvos bankan, lįs...
Čia gi bankas!
14 straipsnis. Valstybinio audito mastas
4. Valstybės kontrolė gali atlikti Lietuvos banko įstatyme nustatytos vykdomos veiklos, įskaitant veiklą, susijusią su finansų rinkos priežiūros atlikimu, auditą tiek, kiek tai neprieštarauja Europos Sąjungos teisės aktams ir juose įtvirtintiems Europos centrinių bankų sistemos tikslams ir uždaviniams, ir jeigu tai nepažeidžia Europos centrinių bankų sistemos konfidencialumo ir nepriklausomumo režimo.
O gali ir neatlikti.
Jeigu auditas, kurį Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolė nori atlikti, pažeidžia Europos centrinių bankų sistemos konfidencialumo ir nepriklausomumo režimą, tai tokio audito mūsų Valstybės kontrolė atlikti negali.
0 anksčiau Lietuvos Respublikos Valstybės kontrolė skelbė, kad Valstybės kontrolė neturi teisės atlikti Lietuvos banko finansinio audito.
Išvis.
Tačiau, sakė prieš šešeris metus mūsų Valstybės kontrolė, įvedus eurą, Lietuvos centrinis bankas taps Europos Sąjungos centrinių bankų dalimi ir tam tikrų sričių auditas bus atliekamas Europos centrinio banko nustatyta tvarka.
Euro, vienok, neįvedė mums, bet audito tvarką Lietuvos banke nustatė.
Tvarka, kaip parašyta aukštėliau, tokia: nekiškit nosies.
2012-11-13
Užsisakykite:
Rašyti komentarus (Atom)
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą