2014-01-07

Vengrija

Žemės Žemėje nedaugėja, o mes ketinam savąją parduot pinigų nepadirbinėtojams

Jei  žemės Žemėje nedaugėja, gal ir pinigų daugiau nereikia?
.
Demokratija prasideda nuo ... žmonių valios.

Pacituosiu šį 2 metų senumo Vengrijos ambasadoriaus laišką:

Demokratija prasideda nuo žmonių valios, o žmonių valia parodoma per rinkimus. Vengrai turi demokratiškai išrinktą valdžią su ypač tvirtu mandatu, palaikomą elektorato daugumos, tai sausio 21 dieną dar kartą patvirtino šimtai tūkstančių vyriausybę parėmusių  protestuotojų. Užsienyje gyvenantys demokratai privalo priimti Vengrijos rinkėjų padarytą sprendimą.

Kalbant apie ekonominę padėtį, leiskite paminėti, kad Vengrija baigė 2011-uosius fiskalinius metus turėdama biudžeto perviršį, taip pat kaip ir po pirmo šių metų mėnesio. 2011 metais šalis turėjo rekordinį 7 mlrd. eurų užsienio prekybos perviršį, kuris artimas metiniam Lietuvos valstybės biudžetui. Vengrijos nacionalinio banko užsienio valiutos atsargos viršija 30 mlrd. eurų, tai padengia Vengrijos vienų metų laikotarpio importo sumą. Sausį nacionalinė valiuta euro atžvilgiu sustiprėjo 10 proc., tai buvo geriausias regiono rezultatas. Todėl joks rimtas finansinis leidinys nerašytų apie Vengrijos bankrotą. Vyriausybė ketina pradėti derybas su Tarptautiniu valiutos fondu, ji siekia, kad valdžios sektoriaus skolos finansavimas būtų pigesnis.

Leiskite man trumpai pakomentuoti ir tai, kas nebuvo paminėta kalbant apie naująją Vengrijos Konstituciją, "surašytą buvusio autoritarinio nacionalistų lyderio Mikloso Horthy dvasia", kaip teigiama minėtajame straipsnyje. Iš tiesų Vengrijos pagrindiniame įstatyme esama nuorodų į tradicines vertybes, tokias kaip "santuoka tarp vyro ir moters", krikščionybė ir patriotiškumas, bet mes tikime, kad šios prieš tūkstančius metų įsišaknijusios vertybės vis dar galioja šiandienėje Europoje. Kita vertus, naujojoje Konstitucijoje galima rasti neįtikimai modernių koncepcijų, tokių kaip valstybės skolos apribojimas, aplinkos apsauga ar GMO (genetiškai modifikuotų organizmų) draudimas Vengrijos žemėje.

Gerbiamasis redaktoriau,

Lietuva ir Vengrija yra artimos viena kitai tiek geografiškai, tiek dvasiškai. Nėra jokio reikalo sužinoti vienai apie kitą iš trečių šaltinių. Norėčiau paraginti kiekvieną Lietuvos, taip pat ir Vengrijos, žurnalistą rinkti informaciją tiesiogiai.

Zoltan Pecze

Vengrijos ambasadorius

Po beveik metų:

Vengrija priėmė konstitucijos pataisą, draudžiančią užsieniečiams įsigyti žemės ūkio paskirties sklypų, ir nors vyriausybė šį sprendimą vadino istoriniu, jis gali padidinti nesutarimus su Europos Sąjunga (ES).
.
Dar po pusmečio:

Vengrija veja iš šalies savo gelbėtoją.

Veng­ri­jos cen­tri­nio ban­ko va­do­vas Gyor­gy Ma­tolc­sy par­eiš­kė, kad jo ša­lis grei­tai baigs grą­žin­ti iš Tarp­tau­ti­nio va­liu­tos fon­do (TVF) gau­tą pa­sko­lą, to­dėl TVF biu­ras Bu­da­peš­te taps ne­be­rei­ka­lin­gas.

Veng­ri­ja dar tu­ri grą­žin­ti apie 2,2 mlrd. eu­rų (7,6 mlrd. li­tų) iš 20 mlrd. eu­rų (69,1 mlrd. li­tų) pa­sko­los, ku­rią TVF, Eu­ro­pos Są­jun­ga (ES) ir Pa­sau­lio ban­kas su­tei­kė Veng­ri­jai 2008 me­tų pa­bai­go­je, kai įsi­siū­ba­vus pa­sau­li­nei fi­nan­sų kri­zei vals­ty­bė ne­te­ko ga­li­my­bės sko­lin­tis rin­ko­se.

Sa­vo at­vi­ra­me laiš­ke TVF di­rek­to­rei Chris­ti­ne La­gar­de iš­ti­ki­mas prem­je­ro Vik­to­ro Or­ba­no są­jun­gi­nin­kas ir bu­vęs jo eko­no­mi­kos mi­nis­tras G.Ma­tolc­sy pa­siū­lė už­da­ry­ti 2009 me­tais įkur­tą biu­rą sa­ky­da­mas, kad Veng­ri­ja ti­ki­si grą­žin­ti sko­lą anks­čiau, ne­gu nu­ma­ty­ta su­tar­ty­je - 2014 me­tais. Jis taip pat pra­ne­šė, jog vy­riau­sy­bei pa­vy­ko pa­siek­ti, kad biu­dže­to de­fi­ci­tas bū­tų ma­žes­nis nei ES rei­ka­lau­ja­mi 3 proc., ir su­ma­žin­ti vals­ty­bės sko­lą. G.Ma­tolc­sy lai­ko­mas V.Or­ba­no eko­no­mi­kos po­li­ti­kos, ku­ria no­ri­ma ap­dė­ti spe­cia­liais mo­kes­čiais di­džią­sias kom­pa­ni­jas, ar­chi­tek­tas. Cen­tri­nio ban­ko va­do­vu jis ta­po prieš ke­tu­ris mė­ne­sius.

Veng­ri­jos san­ty­kiai su TVF įtemp­ti nuo 2010 me­tų, kai į val­džią at­ėjo de­ši­nio­ji V.Or­ba­no vy­riau­sy­bė. 2011-ai­siais Bu­da­peš­tas ir TVF pra­dė­jo il­gas de­ry­bas dėl an­tro­sios pa­sko­los - 15 mlrd. eu­rų (51,8 mlrd. li­tų). Jos bai­gė­si šių me­tų pra­džio­je abiem ša­lims nuo­lat ne­su­ta­riant dėl kre­di­to po­bū­džio ir eko­no­mi­kos po­li­ti­kos. Per­nai vy­riau­sy­bė, kri­ti­kuo­da­ma TVF "ki­ši­mą­si"' į Veng­ri­jos po­li­ti­kos spren­di­mus, su­ren­gė ne­igia­mos rek­la­mos kam­pa­ni­ją.

Atilos palikuonys nejuokauja.

Kai Vengrijos karalius Andrašas II 1225 m. Vokiečių ordiną išvijoTransilvanijos, kur jis buvo įsikūręs 1211 m., Vokiečių ordino atstovai pradėjo derybas su... 

Vengrija arčiau, negu kartais atrodo.

1956.

Tada Pitery vengrai tarp soclagerio studentų buvo "kiečiausi".


Iš anų laikų.

Komentarų nėra: