2013-10-28

Susigūžę bajorai

Oho ... bajorai!

Bajų arijai.

Be bajerio...

Kadais viena jaunystės laikų pažįstama gyrės radusi bajorystės dokumentus archyve, tokis titulas jos giminei buvo suteiktas 1863-čiais.

Oho!

Net Karlą Marksą teko nugalėt siekiant šitokios bajorystės!

Betgi pavyko.

Pralošė tie sukilėliai.

Ir  leido Vilniaus bajorai savo vasaras šalia kažkokios pilies griuvėsių, Bajorų vasaros klube.

Šiaip tai Bajorų klubas veikė nuo XIX a. vidurio, žiemą - Oginskių name Milijonų (dabar Etmonų) gatvėje arba Policejskij skersgatvyje (dabar Arklių g.), vasarą persikeldavo į jam atiduotus pastatus Trijų Kryžių kalno papėdėje, kurie 1807-1832 metais priklausė Universitetui.

Milijonų arba Policejskij.

Kad neužsimirštų.

Gali rinktis.

Ei bajorai, o kodėl atėmėt namuką iš mūsų senojo Universiteto?

Nejaugi negėda?

XIX a. pradžioje kalno šlaituose buvo įrengtas sodas, takeliai išvedžioti iki pat viršūnės. Miestiečiai pamėgo lankyti šį sodą. Medinis tiltelis per Vilnią jungė klubą su Botanikos sodu. Už įėjimą į Bajorų klubą reikėjo mokėti (5 kapeikas) Botanikos sodo kasose ().

Milijonai ir 5 kapeikos:)

Kas tokie buvo plikbajoriai?

1894 metų vasaros sezonui buvo paklotas naujas medinis šaligatvis ir laipteliai, aikštelėje pastatyta pavėsinė, atnaujintas patalpų vidus (). 1902 metais sumanyta pertvarkyti apgriuvusius pastatus. 1903 metais senoje vietoje pagal architekto Augusto Kleino projektą iškilo naujas dviejų aukštų medinis klubo pastatas su bokšteliu, paviljonas, buvo įrengta sporto aikštelė (Nijolė Lukšionytė-Tolvaišienė, Istorizmas ir modernas Vilniaus architektūroje, p. 53).

Sportavo bajorai.

W klubie szlacheckiem.

Дворяне наши дорогие.

Kaip gražu.

Bajoras joja,

jėzuitams dėkoja, kad žvakių fabrikėlį iškėlė iš Giedymino pilies griuvėsių pašonės ir Krivių miesto papėdės.


Vilniaus m. 1-osios apylinkės teismo balandžio 11 d. sprendimu, buvo patenkintas UAB "Bajorų gūžta" ieškinys Vilniaus savivaldybei, o pastaroji įpareigota per 10 d. nuo teismo sprendimo įsigaliojimo patvirtinti 6.724,25 m2 sklypo, esančio Radvilaitės g. 12 ir 10, kuriame stovi bendrovei priklausantys pastatai, ribas.

Anot Artūro Zuoko, "Bajorų gūžtos" valdybos pirmininko, bendrovė savivaldybę padavė į teismą "nematydama kitokios išeities", nes šio sklypo ribų patvirtinimo ji bergždžiai laukė dar nuo 1994 m. birželio. Kol sklypo ribos nenustatytos, "Bajorų gūžtai" priklausančių pastatų (juose bendrovė įrengė viešbutį "Regnum", kuriam rekonstruoti, pasak p. Zuoko, buvo išleista 1 mln. USD) nuosavybė neaiški. Mat kol neapibrėžtos sklypo ribos, su savivaldybe bendrovė negalėjo sudaryti ilgalaikės nuomos sutarties, taigi ir disponuoti savo turtu. Iš pirmo žvilgsnio galėtų pasirodyti, kad "Bajorų gūžtai" pasisekė - kadangi rekonstruojamas viešbutis stovėjo ant "nejuridiškos žemės", bendrovei nereikėjo mokėti žemės mokesčio. Tačiau iš to buvo maža džiaugsmo - bendrovei priklausė viešbutis, "kabantis ore", nes Lietuvoje egzistuoja tik dvi naudojimosi žeme formos - nuosavybė ir nuoma.

Muitai žemei dar nebuvo atkeliavę iš Europos...

Padėtis dar labiau susikomplikavo, kai "Bajorų gūžta" pradėjo derybas su JAV ambasada dėl viešbučio nuomos ar pardavimo, nes "oro namas" nebuvo patrauklus pirkinys.

Kas gi pirks tokį?

Prabėgo 12 metų...

Trijų kryžių kalno papėdėje, B. Radvilaitės gatvėje, jau ketverius metus įsikūrusi Nyderlandų Karalystės ambasadoriaus rezidencija. Šio pastato kaiminystėje stovėjusios Vilniaus bajorų klubo rezidencijos – vadinamosios Bajorų gūžtos – nebėra. Jį sunaikino gaisras. Šis pastatas degė net kelis kartus – 1994 metų vasario 14-osios naktį ir tą patį rytą, dar kartą – tų pačių metų vasario 28-ąją. Tvirtinama, kad pastatas buvo visiškai sunaikintas. Iš tiesų dabar Pilių valstybiniame rezervate, kurio teritorijoje stovi olandų ambasadoriaus Lietuvoje pastatas, medinės bajorų gūžtos jau nematyti.

„Pirmas milijono dolerių vertės čekis man buvo įteiktas būtent JAV ambasadoje. Tuomet man buvo 26 metai“, – savo internetinės svetainės dienoraštyje rašė sostinės meras A. Zuokas.

Šitai "Bajorų gūžtos" valdybos pirmininkas prisimena.

Kas pamirštų?

Google įkūrėjai dėl dešimtsyk mažesnio skaičiaus Googolą išdavė.

Juk ne šiaip skaičius, o papuoštas $ ženklu!

Kaip neišduosi - juk šitaip bohemiška!

Milijoną "Bajorų gūžtos" valdybos pirmininkas prisimena, o kitką pamiršo.

Meras iš pradžių tvirtino, kad greta dabartinės Nyderlandų Karalystės pastato stovėjęs medinis bajorų gūžtos namas jam niekad nepriklausė.

Dar kartą paklausus, ar A. Zuokas neatmeta galimybės, kad anksčiau buvo vienas pastato bendrasavininkių, jis atsakė: „Taip, nėra ką atmesti. Čia yra faktas“.

Factitiuosly!

F...


Kur jūsų, bajorų, gūžta, bajorai? 

Žinok dabar...

Gal jie prie gogų vis taikėsi, kaip kokie goželiai, tie mūsų bajorai.

Negirdėt jų balso šiandien.

Kur žiūrit, bajorai?

2 komentarai:

audrius rašė...

Bajorai nuo bajerių, o tai yra nuo šitų šutu, šutnykų, šutvės, juokdarių ir kitokios miesčioniškos bomžijos papilinės prašutusios, kurie sukelia gaisrus, o apkaltina kilminguosius, kaip kad Neroną sudeginusį Ryma, nors matyt padegėjas buvo koks mierytojas, skupčius, raštvedys ar kokia kitokia kan'celiarijos žiurkė-bajorokratas-bijokratas-biurokratas pilies tarnautojas papilinis užkalninis užupistūnys ir kitokie už tikrovės pasislėpę maitėdos stebintys pro tvoros plyšius tyronių gyvenimus ir rezgantys suktas pinkles klastas viskų už'rašinėjantys lenktataria..... Na kas gi dar gali būti neaiškiau apie visus tuo za vorųtukais pilėnų matosoduose:
ZavUrOtuKAiS, MASOD-Pilėnai-Rojaussodasdanguje Vilijų Neryje....

Pilkos pilies pelės žino pas ką žiedas žyvas žiba žydėdamas... :)

audrius rašė...

Bajeris - dėkingumas, vo tau y štuka jokerio, kuris joja vijoja bijoja, o juokdamas damas juokėriuoja jaukiais kerais jaukumui kumo, kad žyvca-jaukas žyveles privyliotų lovėn, skaravaradaron ar dar kokion meilovėn.... Žvengia pulkas linksmai....:)

Būrų bajeriai bajų jojarikiams, pėstiesiems ir keturrakiams vėžyviams, bo būras bajus bogas baugina bijomėsas biomasės jaukiai egzistuojančius:


http://www.buryatia.org/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=98

Dar bijokutėj, bi vikutėj, bi vikučių pedijoj galima atrasti kas tie burai, kokiomis kalbomis kalbėjo, kokiomis dabar kalba ir kūnus kutavoja kokiomis vėliavomis, ir ką valgė, o kokiais dabar cepelinais, košėm, kebabais, kavom ir kitokiu sukruštu sušutytu jovalu minta, juk sako, kad kuo minti, tuom ir esi. Da paminsiu, kad būrų kalaboje vYRAuja suvejiki žadai/žodžiai, kurie kuria, veja minitį s.ve.iką, kaip ir sveikas valigys valiai lygti su veika .yra. tik sveikas. Sveikas obuolys, sveika duona(žolė, daržovė) ir vanduo su oru, o ledynui stojus suši po ledu augsinių karosų...:)