2015-09-20

Vengrijos karalaitė Jadvyga

Trys kryžiai simbolizavo Vytautą, Jogailą ir Lenkijos karalaitę Jadvygą, kuri po vedybų su Jogaila tapo Lenkijos ir Lietuvos karaliene, o Lietuva per Lenkiją prisijungė prie krikščioniškos Vakarų kultūros bei civilizacijos.

Ne Lenkijos, o Vengrijos.
Jadvyga
buvo jauniausia Liudviko I-ojo ir Elžbietos duktė.

Iki 1370 m. Lenkiją valdė Piastų dinastija. Jos paskutinis karalius nepaliko sūnaus, o vaikaičiai buvo laikomi netinkamais arba per jaunais. Todėl jis nusprendė, kad sostą paveldės jo sesuo Elžbieta ir jos sūnus (Liudvikas I, Vengrija). Liudvikas buvo paskelbtas karaliumi, o Elžbieta praktiškai valdė iki savo mirties 1380 m.

Liudvikas ketino palikti Lenkijos karalystę Marijai, o Jadvygą palikti valdyti Vengrijoje.

1382 m. mirus Liudvikui, Vengrijos ir Lenkijos sostą turėjo paveldėti jo vyriausia duktė, 12 metų Marija (regentė buvo motina). Tačiau prieš 14-metį Marijos sužadėtinį, vėlesnįjį Šventosios Romos imperijos imperatorių Zigmantą Liuksemburgietį,
kilo didelis Mažosios Lenkijos magnatų pasipriešinimas, jie nenorėjo išsaugoti asmeninės unijos (Lenkija daug jų turėjo) su Vengrija ar pripažinti Marijos sužadėtinio regentu. Todėl naująja monarche buvo išrinkta Marijos jaunesnioji sesuo devynmetė Jadvyga, o Marija tapo Vengrijos karaliene. Po dvejų metų derybų su Jadvygos motina ir pilietinio karo vienuolikmetė Jadvyga pagaliau atvyko į Krokuvą ir 1384 m. buvo karūnuota Lenkijos karaliumi (Hedvig Rex Poloniæ, o ne Hedvig Regina Poloniæ). Vyriškas titulas reiškė, kad ji buvo savarankiška monarchė, o ne monarcho sutuoktinė.

Lenkijos didikų pastangomis ankstesnės Jadvygos sužadėtuvės su hercogu Vilhelmu Habsburgu buvo nutrauktos (tik netesybas Vilhelmui Habsburgui mokėjo ne jie, kažkodėl; o lietuvis Jogaila). 1385 m. atvykęs senasis sužadėtinis buvo išvarytas (baikit - nebuvo išvarytas, juk gavo iš Jogailos Vilhelmas Habsburgas 200 tūkst. florinų kompensaciją dėl jo nutrauktų sužadėtuvių su Jadvyga) ir vėliau vedė Jadvygos pusseserę. Lenkijos didikai siekė sudaryti Jadvygos santuoką su Jogaila. Santuoką ir uniją paskatino bendri interesai nukreipti prieš Ordiną, kuris tuo metu pasiekė savo galios viršūnę. Ordino ekspansija grėsė ne tik pagoniškai Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei, bet ir krikščioniškajai Lenkijai. 1308 m. Ordinas aneksavo Pomerelijos kunigaikštystę. Taip Ordinas atkirto lenkams prekybinį kelią, o tai 1330 m. net sukėlė karą tarp Lenkijos ir Ordino.

1385 m. Jogaila pasirašė Krėvos uniją,
kuria įsipareigojo priimti krikščionybę, ir, vedęs Jadvygą bei tapęs Lenkijos karaliumi, prijungti Lietuvą prie Lenkijos. 1386 m. vasario 18 d. Krokuvoje susituokė su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Jogaila. Jogaila buvo karūnuotas Lenkijos karaliumi, tačiau Jadvyga išlaikė savo karališkas teises.

Taigi, mieli litoeuropiečiai (lietuvis, kaip ir afroamerikiečiu išvirtęs negras, gali tapt nebevartotinu terminu:((():

Jadvyga - Vengrijos karalaitė, o Lenkijoj Jadvyga - karalius.

čia bepridursi...

Na, nebent Trijų Kryžių istorijas, paneuropines panpasaulines!
Ar visur po 14 krikščionių vienuolių nugalabijo?

1 komentaras:

Zenonas rašė...

Matyt,ir daugiau pedofilijos atvejų tarp didžiūnų buvo. Bet transvesticija buvo pirmoji - ksralaitė ir karalienė Lenkijoje transvestavo į karalių.