2010-04-17

Karas ir taika

Didžiausią karinę operaciją nuo 1967 metų Šešių dienų karo Gazos ruože Izraelis pradėjo šeštadienį. Oro antskrydžiais Izraelis teigia norįs pažaboti palestiniečių raketų atakas į savo teritoriją. Izraelio ministras pirmininkas Ehudas Olmertas sekmadienį paragino gyventojus nusiteikti ilgai karinei akcijai. Anot Izraelio užsienio reikalų ministrės Cipi Livni, Izraelis yra pasiryžęs „pakeisti realybę“ Gazos ruože.

Artimuosiuose Rytuose karo veiksmai tęsiasi jau trečią parą. Izraelis, kuris sekmadienį sutemus suintensyvino smūgius iš oro, nurodė, kad puolimą šeštadienį pradėjo atsakydamas į beveik kasdien vykstantį jo teritorijos apšaudymą raketomis ir minosvaidžio sviediniais iš Gazos ruožo.

Izraelio karo aviacija šeštadienį bombardavo tunelius, iškastus po siena, skiriančia Gazos Ruožą ir Egiptą. Prieš tai iš pakrantės zonos į Izraelio teritoriją palestiniečių kovotojai, iššovė kelias minas, pranešė Izraelio kariškiai ir liudininkai. Apie aukas po aviacijos atakų nepranešama.

Šeštadienio vakarą Izraelio karinėms oro pajėgoms atakavus mečetę Džabalijos mieste, kuris yra Gazos ruožo šiaurėje, žuvo mažiausiai 10 maldininkų, o dar 16 buvo sužeisti. Kaip praneša agentūra AFP, Izraelio aviacija bombardavo Ibrahimo al-Makadno vardo mečetę. Tuo metu šventykloje vyko vakarinės pamaldos.
Tarp sužeistų 16 žmonių penkiolika tebėra kritinės būklės. Žydų aviacija šeštadienio išvakarėse sudavė smūgį dar vienai mečetei Džabalijoje. Pasak Izraelio kariškių, minėta mečete naudojosi kaip priedanga "Hamas" smogikai.

Žydų delegaciją iš Lenkijos, įskaitant JAV gimusį vyriausiąjį rabiną Michaelį Schudrichą, nuo mirties išgelbėjo atsisakymas per šabą skristi kartu su prezidentu Lechu Kaczynskiu, praneša israelnationalnews.com. Pasak Varšuvos rabino Meiro Stemblerio, žydų delegacija turėjo skirsti kartu su prezidentu. „Delegacija atšaukė savo dalyvavimą, kai sužinojo, kad lėktuvu bus skrendama per šabą“, - teigė rabinas. „Rusijos mieste planuotoje paminėjimo ceremonijoje, minint 70-ąsias sovietų įvykdytų 20 tūkst. lenkų žudynių metines, jie planavo sukalbėti kadiš [gedinčiojo maldą]“, - teigė M. Stembleris.