2016-05-07

Chuliganai bažnyčioje


Meldėsi chuliganai bažnyčioje.

Netikit?

Štai, "Manheteno tytas" skelbia kaip Lenkijoj atrodo nacionalistai su katalikais:

Pagrindinę – nukreiptą prieš vyriausybės vykdomą autoritarišką politiką – suorganizavo opozicinės partijos bei visuomeninė organizacija Demokratijos gynimo
komitetas (DGK). Būtent ši demonstracija privertė susivienyti ir vyriausybės šalininkus – nacionalistines bei katalikiškas organizacijas.

Pastarosios savo eitynes reklamavo šūkiu – „Drąsos, Lenkija! Šv.Marija laimės!“.

Į eitynes rinkęsi senyvo amžiaus žmonės bei jauni skustagalviai nacionalistai ir futbolo chuliganai iš pradžių drauge meldėsi vienoje bažnyčioje, o paskui išžygiavo į miesto centrą.

Chuliganų šūkis:

„Drąsos, Lenkija! Šv.Marija laimės!*“
Beje - panašus chuliganizmas ir Lietuvoj pastebėtas:

Šeštadienį vykusiame Lietuvos* lenkų rinkimų akcijos (LLRA) suvažiavime nuspręsta išplėsti partijos pavadinimą - nuo šiol ji vadinsis Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS)

2016.

* O Marijos žemėj...Jonas ir Tyli Skaitytoja


Ilgai buvau tyli skaitytoja. Bet išaušo diena, kai tylėti pasidarė per sunku. Atlikau apytikslius pragyvenimo skaičiavimus. Kiek maždaug kainuoja maistas mėnesiui. Skaičiavau tik pagrindinius produktus: kruopas, duoną, kiaušinius ir panašiai.

Duoną mes valgome kiekvieną dieną. Populiarioje internetinėje parduotuvėje viena pigiausių duonų kainuoja 0,55 euro. Šviesi, bet ne kiekvienas ją mėgsta. Tamsi duona brangesnė.

Batonas kainuoja 0,48 euro. Turguje galima rasti už 0,37 euro. 180 gramų varškės kainuoja 0,64 euro. Kai šeima didesnė, kiek tokios varškės reikia?

Kiaušiniai – 0,99 euro; grietinė – 0,64 euro; sviestas – 0,88 euro... Ir taip toliau. O česnakai – net 4,25 euro! Žodžiu, suskaičiavau, kad vieno apsipirkimo metu išleidžiame 27 eurus. Mėnuo, kaip žinote, turi 30 dienų. Gerai, į parduotuvę neiname kasdien, nes kai kurių produktų užtenka ilgesniam laikui. Apytiksliai skaičiuojant kalbėkime apie kas antrą dieną – 15 dienų pirkimo per mėnesį. 27 eurai kart 15 dienų. Mano skaičiavimo mašinėlė rodo 405 eurus.

O koks mūsų minimumas? Ir aš net neskaičiavau kitų produktų – dešros ar dešrelių, vynuogių, nes šios prekės nėra būtinos. Bet kaip su mokesčiais? Aišku, kam mums, už šildymą juk nemokame, elektra nesinaudojame, nesiprausiame ir nesergame.

O kaip su mokykla? Ten visuomet visko reikia. Pradedant pratybų sąsiuviniais, baigiant ekskursijomis. O ką daryti su apranga? Patys pigiausi džinsai turguje kainuoja 20 eurų. Net pigių drabužių parduotuvėse kainos didžiulės. Gyventojai jau ne bėga iš šalies – jie teleportuojasi.

Visuomet skeptiškai žiūrėjau į žmones, kurie skundžiasi, esą sunku gyventi. Galvojau, kad tas, kuris turi gerą galvą, išgyvens visur. Bet dabar aš pakeičiau savo nuomonę. Pati grįžau iš užsienio. Tik dabar galvoju, ar nepadariau klaidos?

2016-05-07 22:30

188.69.212.140 LTU

30 JONAS

Ha ha, jaunimas jaunimas masiskai evakuojasi is lietuvos,liks pensininkai ir valdantieji seimunai,dirbti nebebebus kam.stai iki ko davare socdemai ir konservatoriai pasikeisdami per 25 nepriklausomybes metus.
... socdemai ir konservatoriai
pasikeisdami?

Kur 
teisybė,
tautiečiai:)))


J. Assange Vilniuje

„Jau praėjo daugiau nei dešimt metų ir daugiau nei 10 mln. dokumentų ir nei vieno jų patikimumas nebuvo paneigtas“, – sakė J.Assange'as per internetinę konferenciją „Login2016“ metu į žurnalisto Edmundo Jakilaičio pastabą, kad kritikų teigimu, „Wikileaks“ padeda tokiems blogiečiams kaip Vladimiras Putinas ar arabų teroristai.
J. Assange'as penktadienį buvo netiesiogiai kalbinamas LOGIN konferencijoje,
kurioje pats fiziškai negalėjo dalyvauti, nes negali išvykti iš politinį prieglobstį suteikusio Ekvadoro ambasados Londone. Jungtinė Karalystė neslepia siekianti sulaikyti J. Assange'ą, nes jam kaltinimus dėl paslapčių viešinimo yra pateikęs Vašingtonas, o Švedija tyrė įtarimus dėl seksualinės prievartos. Klausiamas apie pagrindinį slaptų dokumentų viešinimo tikslą, J. Assagne'as kalbėjo apie Apšvietos amžiaus filosofiją, kuri pritaikoma modernioms institucijoms. Šiuo atveju J. Assange'as naudoja politikos filosofo Slavojaus Žižeko argumentą, kad tokie paslapčių tekintojai kaip J. Assange'as, Bradley Manningas (tapęs Chelsea Manning) ar Edwardas Snowdenas pabudina viešąjį protą ir tokių žmonių esą reikia visame pasaulyje: ne tik JAV, bet ir Rusijoje, Kinijoje.


Landynėstanas

Landynėstanas,
 nes Landynė.

Jau dabar.
Būkit laimingi, landynėstaniečiai!

Не мог тут жизнью насладиться
Работа много, два жена…
Но в Лондон на железной птице
Лечу смотреть чужой страна.

Иду-бегу по Пикадилли,
Налево Сохо, ей-же-ей…
А вы на лыжах не блудили
В квартале красных фонарей?

Моя, представьте, заблудился,
Но всюду привечаем был.
И смысл, однако, появился,
А вот какой – моя забыл.

Но наши – на порядок лучше!
К тому же – меньше говорят…
И мой великий и могучий
Вернулся в целости назад.

:)))

Vedybinė sutartis

Nuo gegužės visuose komerciniuose bankuose pasikeitė vartojimo kreditų išdavimo tvarka. Juos gauti dabar bus dar sunkiau.

Bankai privalės tikrinti norinčio paimti kreditą sutuoktinio pajamas. O tam, kad tai padarytų, sutuoktinis turi ateiti į banką, arba pateikti notaro patvirtintą sutartį, leidžiančią tikrinti jo pajamas. Tai nėra patogi procedūra, kuri atima laiko.

Vienintelė išimtis – kuomet sutuoktiniai yra pasirašę vedybinę sutartį, tačiau dauguma lietuvių jos nesudarinėja.

O kas mus su bankais "suženijo"?
A?

My site has been blocked

Talinan, kur 17-toje tarptautinėje konferencijoje "Teaching Mathematics: Retrospective And Perspectives" vakar skaičiau pranešimą "Mathematics: From The Queen of the Sciences to A Servant", vykau "Simple Express" autobusu,
 o jame yra laisvai prieinamas Wi-Fi internetas, kuris randa mano tinklalapį,
bet jo neatidaro - jis yra blokuojamas*:
O Talino Universitete,
kuriame irgi yra laisvai prieinamas Wi-Fi internetas, kokio nėra mūsų universitete -
jame reikia gauti paskyrą, norint "prisiloginti" - viskas veikia, bloko nėra.

Websites can be blocked at three levelsComputer levelNetwork level or the ISP/Governmental level

Teks „Lux Express“ Grupės pasiteiraut, kuris jos autobuse blokavimo lygis, ir kodėl, ir kam.

2016-05-06

Psichinis visuomenės prievartavimas

Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį buvusiam Kauno technologijos universiteto (KTU) gimnazijos direktoriui Bronislovui Burgiui – žinomas pedagogas pripažintas nekaltu dėl sistemingo moksleivės bauginimo naudojant psichinę prievartą ir jis išteisintas.

Supraskit - moksleivė (juk) buvo sistemingai bauginama naudojant psichinę prievartą.

Bet žinomas pedagogas pripažintas nekaltu dėl to.

Ar 

Du metai:

2014 metais KTUG moksleivės tėvų iniciatyva B. Burgio atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas[3] – veika kvalifikuota pagalBaudžiamojo kodekso 145 straipsnio 2 dalį.[4] B. Burgis buvo kaltinamas dėl sistemingo nepilnametės bauginimo, naudojant psichinęprievartą.[5][6] 2014 m. gruodžio 5 d. pasitraukė iš KTUG direktoriaus pareigų.[7][8][9] 2015 m. pavasarį baudžiamoji byla perduota nagrinėti Kauno apylinkės teismui.[10][11] B. Burgis 2015 m. rugpjūčio mėn. pripažintas kaltu, jam skirta vienerių metų lygtinė laisvės atėmimo bausmė.[12][13]

„Ir kas dabar, kas man sugrąžins gimnaziją?“, – klausė palengvėjimą pajutęs B.Burgis. Jis džiaugėsi, kad visą tą sunkų metą neišdavė draugų, gimnazistų, šeimos.
Pakako sveikatos:)

2016-05-05

Holokaustas

Holokaustas (ne Afrikos) minimas (ne, ne Saulės mūšio dieną minimasšiandien.
„Genocidas“ ar „holokaustas“?

Abu žodžiai teikiami „Tarptautinių žodžių žodyne“ (Vilnius: Alma littera, 2001, 2013), abu galimi vartoti:

genocidas [gr. genos – giminė, gentis + lot. caedo – žudau] – „ištisų gyventojų grupių naikinimas dėl jų rasės, tautybės arba religijos“;

holokaustas [lot. holocaustum – visa sudeginta (auka)] – „genocidas, žmonių naikinimas, masinės žudynės, ypač hitlerininkų sumanytas ir vykdytas Europos žydų persekiojimas ir naikinimas per II pasaulinį karą“.

Į „Dabartinės lietuvių kalbos žodyną“ (žr. dz.lki.lt) žodis holokaustas nėra įtrauktas, tačiau yra rengiamo „Bendrinės lietuvių kalbos žodyno“ antraštyne (žr. bkz.lki.lt/antrastynas) ir iš čia teikiamas „Dabartinės lietuvių kalbos žodyno“ 7-ojo leidimo papildymuose (2012, p):

holokaustas – 1. masinis Europos žydų žudymas 1933–1945 m., vykdytas nacistinės Vokietijos ir jos šalininkų kitose šalyse; 2. ant altoriaus sudeginta auka, aukota senovės graikų ir žydų.*

Pagal Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymą rugsėjo 23-ioji Lietuvos žydų genocido atminimo diena, spalio 16-oji Mažosios Lietuvos gyventojų genocido diena, birželio 15-oji Okupacijos ir genocido diena.

...

Požiūris į žodžio holokaustas vartojimą lietuvių kalboje kito.

1997 m. A. Girdenis straipsnelyje „Kas per žodis holokaustas ir ką jis reiškia?“ (Gimtoji kalba, 1997, Nr. 7, p. 11) fiksuoja, kad žodis holokaustas lietuviškoje spaudoje imtas vartoti neseniai, vertintinas kaip nereikalinga svetimybė, atėjusi per anglų kalbą1. Patarta vartoti įprastesnius pasakymus – masinės žudynės, naikinimas arba seniai prigijęs genocidas.

Tačiau per tolesnį dešimtmetį aiškėjo, kad siūlyti pasakymai ne visada gali atstoti žodį holokaustas. Be to, holokaustu lietuviškuose tekstuose, galima sakyti, išskirtinai vadinamas 1939–1945 m. Trečiojo reicho nacių režimo vykdytas žydų persekiojimas ir naikinimas Vokietijoje ir jos okupuotose valstybėse („Visuotinė lietuvių enciklopedija“, Vilnius, 2005, t. 7, p. 625–626), atitinkamai kaip išskirtinio istorinio įvykio pavadinimas rašomas didžiąja raide (žr. įrašą holokaustas, Holokaustas, Šoa).

Plg. vartoseną VDU „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyne“: Apie atminties archeologiją, kančių kultūrą ir holokausto prisiminimus <...>; Aušvicas pasaulio atmintyje yra tapęs holokausto ir masinių žudynių simboliu; Ši žydų tautos tragedijos dalis holokausto istorijoje pavadinta Kauno geto Didžiąja akcija; Naujas holokausto suvokimo etapas prasidėjo Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1990 metais <...>; Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius suteiktas už per Antrąjį pasaulinį karą nuo holokausto išgelbėtas žydų gyvybes; Tam tikrų interesų gynimo grupės nusivylusios: įstatyme neminimas nei Holokaustas, nei armėnų genocidas, nei stalinizmo režimo nusikaltimai.
____________________

1 „Anglai šį žodį gavo per Biblijos vertimus iš lotyniškosios Vulgatos (lot. holocaystum „visiškas aukos sudeginimas; visiškai sudeginama auka“); į lotynų kalbą jis veikiausiai pateko iš graikiškosios Septuagintos. Pačioje graikų kalboje holokauston (darybinė reikšmė „visiškai sudeginta“) yra įprastinis dūrinys, padarytas iš būdvardžio holos „visiškas, visuotinis“ ir veiksmažodžio kausō, kaustós „deginsiu“.“ (A. Girdenis)

* ant altoriaus sudeginta auka, aukota senovės graikų ir žydų.**

2013-ais metais Vasario 16-oji sutapo su Chabado kalendoriuje skelbiama Adar mėnesio 6 diena, kai, esą, Mozė baigęs rašyti Pakartoto Įstatymo knygą Šis nepaprastai mažą tikimybę turintis kalendorinis sutapimas man neatrodo nesvarbus, nes jau aštuntus metus (aštunti buvo prieš du metus) pasisakau už palūkanomis grįstos finansinės sistemos, kurios principai įrašyti toje Pakartoto Įstatymo knygoje, reformą.
Ta vieta

** 

Holocaust (sacrifice)***

***

:(

Моло́х (ивр. מולך‎; лат. Moloch соб. «царь») — упоминаемое в Библии имя семитского божества, которому поклонялись евреи во время исхода (Амос.5:26) и во времена царя Соломона (3Цар.11:7). Поклонение Молоху отличалось принесением детей в жертву через всесожжение, рудиментом которой ряд исследователей считают Жертвоприношение Исаака и дочери Иеффая (Суд.11:39). Между тем еще Моисей категорически критиковал подобную форму поклонения Богу (Лев.18:21; Лев.20:2). Помимо евреев Молоху поклонялись аммонитяне (3Цар.11:7) и финикийцы (им он был известен под именем Мелькарта). Похожий культ практиковали и моавитяне.

Молох, по-видимому, обозначал верховное божество, также известное под именем Ваала.

The Labour Party and "the African holocaust"

A senior Labour activist has been suspended from the party over alleged anti-Semitic comments on Facebook.

  • 1 hour ago
  •  
  • From the sectionKent
Jackie Walker, 
The Labour Party said: "Jacqueline Walker has been suspended by the Labour Party today pending an investigation."
Ms Walker said she was of Jewish descent and an active anti-racist.

Ms Walker's comments were posted in February.
The Jewish Chronicle reported that it alerted Labour to her comments and said a new poll suggested support for Labour among British Jews had fallen to 8.5%.
Labour leader Jeremy Corbyn has set up an independent inquiry into accusations of anti-Semitism and racism in the party.

* Irgi stabdoma, irgi šiandien***:

Dėl Holokausto šešėlio stabdomas kunigo J. Žvinio įamžinimas Molėtuose.

** This preference for slaves of Slavic origin – so strong as to make Slavs the slaves by anthonomasia – has been easily explained: in that period Slavic people were the only ones who were still pagan, and this detail is most important as it explains why, by choosing them, early medieval slave traders – mostly Venetian, Genoese and Jewish – did not violate the new principles of the “Societas christiana”, introduced by Pope Gregory the Great at the end of the 6th century, according to which baptized people must be excluded from slavery.


*** 


Profesija: dėstytojas

Tiesa, moderniaisiais laikais dėstytojas
tampa ir kanono laužytoju...

2016-05-04

The Banker 90


In January 2016,

The Banker celebrates 90 years of objective and incisive reporting on major events.
Eventualiai:

2006:

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ pripažino banką „Snoras“ geriausiu 2006 metų banku Lietuvoje. Apdovanojimas „Snorui“ bus įteikiamas šį vakarą Londone. 2004 metais šis tarptautinis leidinys „Snorą“ buvo įvertinęs kaip vieną sparčiausiai augančiu banku Vidurio Europoje.

2010:

Prestižinis pasaulio bankininkystės ir finansų žurnalas „The Banker“, nuo 1926 metų leidžiamas Didžiosios Britanijos dienraščio „Financial Times“, bankui „Snoras“ suteikė išskirtinį titulą – pripažino geriausiu banku Lietuvoje 2010 metais. Šiemet žurnalas „The Banker“ geriausius bankus išrinko 149 šalyse, o į šį sąrašą pateko tokie bankai kaip HSBC, „Barclays“, „Deutsche Bank“ ir kiti. Apdovanojimą bankui „Snoras“ lėmė nuosekli veiklos ir tinklo plėtra, visų pagrindinių rodiklių augimas.

NOVEMBER 08, 2010
Mr Putin signed a deal last month with Formula One chief 
Bernie Ecclestone to bring F1 racing to Russia starting in 2014,
and his televised test drive
could help raise the profile of the sport in Russia.

2011:

Keine Politik
natürlich.

Автомобилипросто автомобилиони.

Regulamentas, dokumentas ir teisingumas

Pagal reg(u)lamentą tarybos nariai patys atsako už dokumentų teisingumą“, – informavo savivaldybės Centrinis apskaitos skyrius.

2016-05-03

Russian Grand Prix

Trečias
kartas.
Įdėmiau
apžiūrėkim.
Mr Putin signed a deal last month with Formula One chief Bernie Ecclestone to bring F1 racing to Russia starting in 2014, and his televised test drive could help raise the profile of the sport in Russia.
NOVEMBER 08, 2010

Konstytucja szlachecka - 225 lat

Rzeczpospolita* szlachecka.

Konstytucja 3 maja - pirmoji Europoje, prieš 225 metus.

Įdomus* 400 metų senumo žemėlapis su dabartinėmis sienomis,
paaiškinantis, kodėl (all professors had to take an oath on the Augsburg Confession) 1560-tais Karaliaučiaus universitetui pakako Žygimanto Augusto privilegijos.

O Vilniaus universitetui 1579-tais reikėjo popiežiaus Grigaliaus XIII būlės...

Ech jūs, Lietuvos istorikai...

Šiandien Gegužės trečiosios Konstitucijai sukanka 225 metai. Seimo Pirmininko pavaduotojo G. Kirkilo kalba metinių minėjime Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose

2016 m. gegužės 3 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

Šiandien sukanka 225-osios 1791 m. Gegužės trečiosios Konstitucijos (Lenkijos Karūnos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Seimo priimto Valdymo įstatymo ir spalio 20 d. priimto Abiejų Tautų tarpusavio įžado) metinės. Ta proga vakar Vilniuje, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, dalyvaujant Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato svečiams, Lietuvos Respublikos Seimo ir Vyriausybės nariams, Konstitucinio Teismo atstovams, Lietuvoje reziduojančių užsienio šalių diplomatams, Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto Signatarams, istorikams ir visuomenės veikėjams, buvo pažymėta ši data, primenanti Lietuvos ir Lenkijos, tuometinės Abiejų Tautų Respublikos Seimo priimtą pirmą rašytinę Konstituciją Europoje.

Seimo Pirmininko pavaduotojas, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas, šios kadencijos Seimo delegacijos ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėjos pirmininkas, atidarydamas renginį, kalbėjo:

“Didžiai gerbiami šio iškilmingo vakaro dalyviai,

šiais metais pažymime 25-ąsias Lietuvos tarptautinio pripažinimo, diplomatinių santykių su užsienio valstybėmis užmezgimo ar atnaujinimo metines. Šis jubiliejus primena užsienio valstybių ryžtingumą pripažįstant Lietuvą ir mūsų neramų laukimą kol tai padarys kiti, primena Lietuvos politikų pirmuosius žingsnius tarptautinėje arenoje, pirmąsias diplomatines sėkmes ir nusivylimus.

Lietuvos santykiai su Lenkija mums svarbūs ne tik per pastaruosius 25-erius, bet ir Abiejų Tautų Respublikos laikais, bendras politinis paveldas, bendri Seimai, jų darbai, kurie buvo reikšmingi ne tik mūsų bendrai valstybei, bet ir tuometinei politinei minčiai Europoje ir už jos ribų.

Tokiu paveldu laikytini Abiejų Tautų (Lenkijos Karūnos ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės) 1791 m. gegužės 3-ią dieną Seimo priimtas Valdymo įstatymas ir tų pačių metų spalio 20 d. – Abiejų Tautų tarpusavio įžadas. Šių istorinių dokumentų 225-ąsias metines šiandien minime Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.

Galime pasidžiaugti, kad šio paveldo aktualizavime Lietuvoje nemažas vaidmuo tenka Seimui, Lietuvos ir Lenkijos Seimo narių asamblėjai, kuriai vadovauti šioje Seimo kadencijoje garbė teko man.

Kaip bebūtų sunku, bet šiandien turiu pripažinti, kad dabartinio Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus vadovavimo dvišalės asamblėjos delegacijai metu, 1999 m. Krokuvoje, buvo pasiūlyta išleisti 1791 metų Gegužės trečiosios Konstituciją lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis, ir tai buvo padaryta 2001 metais Varšuvoje. Laikas parodė, kad tai reikšmingas, sudominęs žymius pasaulio valstybių vadovus ir politikus leidinys, praturtinęs solidžias pasaulio bibliotekas.

Neseniai 90-tį šventusiai bei Lietuvoje viešėjusiai (2006 m.) Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės Karalienei Elžbietai II tuometinis Seimo Pirmininko pavaduotojas Česlovas Juršėnas padovanojo šį leidinį.

2001 m. Varšuvos Karaliaus pilyje, pažymint 210-ąsias Konstitucijos metines, bendrame Lietuvos ir Lenkijos parlamentinių delegacijų posėdyje (Lietuvos Seimo delegacijai vadovavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Artūras Skardžius) priimtame dokumente rekomenduota 1791 m. Gegužės trečiosios Konstituciją laikyti abiejų tautų paveldu ir bendrai minėti šią datą.

Galvoju, kad iškilmingiausias Konstitucijos minėjimas buvo 2007 m. gegužės 2 d., vykęs teletilto pagalba, posėdžiaujant Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato delegacijoms Vilniuje ir Varšuvoje, dalyvaujant užsienio valstybių parlamentų svečiams, tarp jų – Europos Parlamento Pirmininkui p. Hansui Gertui Pioteringui (Hans-Gert Pötering).

Būtent tais metais Nepriklausomybės akto signataro Emanuelio Zingerio iniciatyva Lietuvos atmintinų dienų įstatymas buvo papildytas dar viena atmintina diena – 1971 m. Gegužės trečiosios Konstitucijos diena, o vėliau papildyta ir spalio 20 d. – Abiejų Tautų tarpusavio įžado paminėjimu.

2011 m. Gegužės trečiosios Konstitucijos 220-osios metinės paminėtos ir Europos Parlamente.

Atrodo, kad atkurtos nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu turėjome laiko šios Konstitucijos reikšmei apmąstyti nuo gan ilgai vyravusio juodai balto vertinimo, iki ramaus analitinio jos privalumų ir trūkumų apmąstymo.

Neapsiriksiu pasakęs, kad požiūrio į Gegužės trečiosios Konstituciją pokyčiams didelę reikšmę turėjo Lietuvos istorikų darbai. Prof. Zigmanto Kiaupos, prof. Alfredo Bumblausko, Eligijaus Railos, Vaidoto Vaičaičio, Ramunės Šmigelskytės-Stukienės, neužmirštant ir Juozo Tumelio dar prieš keturis dešimtmečius atliktų darbų. Kritinio mąstymo pagalbininku mums yra ir lenkų istorikas Julijušas Bardachas (Juliusz Bardach) bei šio vakaro svečias prof. Andžejus Zakževskis (Andrzej Zakrzewski). Už tai esame jiems dėkingi.

Nepaisant to, neseniai pasirodžiusioje monografijoje „Lietuvos konstitucializmo istorija“ teigiama, kad šiuolaikinės Lietuvos konstitucinės teisės mokslas kol kas dar neskyrė tinkamo dėmesio 1791m. Gegužės trečiosios Konstitucijos analizei.

Tačiau tai nėra kliūtis pozityvaus požiūrio į šį paveldą formavimui. To pavyzdžiu man netikėtai tapo… mūsų lenktyninkas Benediktas Vanagas. Viename interviu prieš išvykstant į Dakaro lenktynes paklaustas, kodėl šturmanu pasirinko Sebastianą Rozvadovskį (Sebastian Rozwadowski), atsakė: „Lietuvą ir Lenkiją sieja ilgametė istorija, Lietuvą ir Lenkiją sieja pirmoji Europoje 1791 m. Gegužės trečiosios Konstitucija“. Jei jau vykstant į tolimas, sunkias automobilių lenktynes renkantis šturmaną yra prisimenama bendra Gegužės trečiosios Konstitucija, manyčiau, yra labai gerai…

Mano jau minėtas lenkų istorikas Julijušas Bardachas yra taikliai pastebėjęs: „Lietuvių pasiuntinių ir senatorių paramą Gegužės trečiosios Konstitucijai galima laikyti nuolaida lenkams visos Respublikos interesų vardan, taip Įžado aktas buvo lenkų parlamentarų nuolaida lietuviams. Šis kompromisas, pasiektas unijos rėmuose, iš esmės nekeičiant federacinės valstybės pagrindo, bet sustiprinant ją per bendras centrines įstaigas. Tai sustiprino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Karūnos „politinių tautų konsolidaciją“.

Ši kartą Konstitucijos minėjimas tapo ir geru pretekstu dar kartą pabandyti pasisemti išminties iš praeities, o taip pat po ilgesnės pertraukos pabendrauti Lietuvos ir Lenkijos politikams. Dėkoju Lenkijos Senato Pirmininko pavaduotojai poniai Marijai Koc, Senato nariui ponui Valdemarui Kraska (Waldemar Kraska) ir Seimo nariui ponui Piotrui Pyzikui (Piotr Pyzik), atvykusiems į šį minėjimą.

Prieš dvi savaites Poznanėje su gausybe svečių Jūs pakiliai paminėjote Lenkijos krikšto 1050-ąsias metines, o šiandien pažymime artimesnę laiko prasme datą.

Šios dienos susitikimas suteikia galimybę mums kalbėti ir apie abiejų tautų aktualijas ir dabartines Europos politikos problemas. Ta, matyt, neužgesusi, nuo XVIII a. einanti politinio kompromiso nata, tikiuosi, leis mums atgaivinti prieš du dešimtmečius įsteigtos parlamentinės Lietuvos ir Lenkijos asamblėjos veiklą.

Tiek Jums, gerbiamieji kolegos iš Lenkijos Respublikos, tiek mums Gegužės trečiosios Konstitucija yra politinę kultūrą, politinį paveldą, politinį kompromisą liudijantis testamentas. Jame yra tai, ko dažnai prireikia šiandienos politikams sprendžiant vidaus politikos problemas bei mūsų tarpusavio santykius. Tai svarbu ir dinamiškam šių dienų Europos Sąjungos politiniam gyvenimui.

Brangieji,

Konstitucija yra ne vien Abiejų Tautų Respublikos turtas. Konstitucija, kaip politinis XVIII a. paveldas, vertinama Europos ir ne vien tik jos politikų. Mūsų šios svarbios datos minėjimo proga gavome Europos Parlamento Pirmininko Martino Šulco (Martin Schulz) sveikinimą”.
Europos Parlamento Pirmininko sveikinimas

(vertimas iš anglų kalbos)

„Gerb. Pirmininke L. Graužiniene,

gerb. Vicepirmininke M. Koc,

brangūs kolegos parlamentarai,

ponios ir ponai,

atsiprašau, kad tokia ypatinga proga negaliu šiandien būti su Jumis Lietuvos Valdovų rūmuose Vilniuje. 2016 m. minime svarbų jubiliejų Europos istorijoje. Prieš 225 m. 1791 m. gegužės 3 d. Lenkijos ir Lietuvos Abiejų Tautų Respublika priėmė pirmąją konstituciją Europoje. Abiejų Tautų Respublika ir jos Konstitucija yra pirmieji ankstyvosios tautų integracijos Europoje pavyzdžiai. Tai modelis, kurio šiandien siekia Europos Sąjunga. Šiais laikais, kai mūsų solidarumą išbando įvairios krizės čia ir anapus mūsų sienų, tai yra aiškus priminimas, kad mes turime patvirtinti ir ginti savo pagrindinėse sutartyse įtvirtintas vertybes ir principus tam, kad išsaugotume savo Sąjungos sanglaudą ir solidarumą.

Kaip pirmoji tokio tipo konstitucija ir kartu su Prancūzijos konstitucija 1791 m. Abiejų Tautų Respublikos Konstitucija padėjo tvirtus demokratijos, laisvės ir teisinės valstybės pagrindus Europoje.
.
Konstitucija yra demokratijos ramstis. Aišku, kartais ją reikia derinti prie besikeičiančios realybės. Bet neturėtume leisti, kad momentinės politinės užgaidos griautų pačius konstitucijos pagrindus.

Linkiu Jums gražaus jubiliejaus ir smagios šventės“.

The official name of the state was The Kingdom of Poland and the Grand Duchy of Lithuania.

Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė!

Ech jūsLietuvos istorikai... 

O jau kalbininkų nusikalbėjimas:

Abiejų Tautų Respublika, ATR, Abiejų Tautų Valstybė, Žečpospolita

Ar nemoksliniame tekste dar vartotinas pavadinimas Žečpospolita, ar tik Abiejų Tautų Respublika?

Abu variantai galimi vartoti. Istorikų sutartas variantas – Abiejų Tautų Respublika**, žr. „Visuotinę lietuvių enciklopediją“ (t. 1, Vilnius, 2001, p. 34):

„Abiejų Tautų Respublika (lenk. Rzeczpospolita Obojga Narodów), ATR – dvinarės Lietuvos ir Lenkijos valstybės (LDK ir Lenkijos karalystės) pavadinimas, nulemtas jų unijinių susitarimų (1385–1569 m.) ir ryšių. Įsigalėjo Stepono Batoro laikais (nuo 1582 m.) ir oficialiai vartotas iki 1795 m.“

Pavadinimo variantai:

Lietuvos ir Lenkijos Valstybė (arba Lenkijos ir Lietuvos Valstybė),

Lietuvos ir Lenkijos Respublika,

Žečpospolita (lenk. Rzeczpospolita),

Lenkija (daugiausia naujųjų ir naujausiųjų laikų lenkų istoriografijoje).

(Žr. ten pat, taip pat VLE, t. 11, Vilnius, 2007, p. 780;

Tarybų Lietuvos enciklopedija“, t. 2, Vilnius, 1986, p. 516; t. 4, p. 640.)

Šitiek pavadinimų - ir nė vieno teisingo, tik tas, mėlynas, bet skliausteliuose:)

Tarybų Lietuva!

:))

** Kas su kuo susitarė, a?

2016

Pareigūnai kaukėti.
Į kalėjimą jie nekelia kojos.
Manėt, čia plius?
Ne, čia minus.
Apsirikot.

Наша Russia

Nutekėję duomenys, kuriuos tarptautinėms žurnalistų pajėgoms parūpino Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ), rodo, kad dabartinis centrinio šalies banko vadovas turėjo įgaliojimus veikti Britų Mergelių salose registruotos įmonės „Redder Investments“ vardu. Šios įmonės gijos veda giliai į Rusiją, iki vieno turtingiausių planetos žmonių kišenių.

V.Vasiliauskas neneigia dokumentų autentiškumo ir pripažįsta konsultavęs ne vieną ofšorinę įmonę.
Pone Juncker,
ko dabar?

Tačiau Lietuvos banko vadovas tikina nepadaręs nieko neteisėto ar amoralaus, o prie Rusijos oligarcho sąskaitų teigia neprikišęs nė piršto.

:))

Dabar Lietuvoje veikiantys bankai deklaruoja itin atidžiai tikrinantys ofšorines kompanijas, kurių vardu mėginama atidaryti sąskaitas. Na, prieš dešimtmetį šios procedūros galbūt buvo lengvesnės. O vieną tokią sąskaitą atidaryti įgaliotas buvo būtent V.Vasiliauskas.

15min turimi duomenys rodo, kad 2006 m. spalį „Redder Investments“ statytiniai direktoriai įgaliojimą išrašė trims žmonėms iš garsios advokatų kontoros: V.Vasiliauskui, Rūtai Dagytei (dabartinė pavardė – Švedarauskienė) ir Romai Dermeikienei.

Priešingai nei daugelis įgaliojimų, su kuriais tenka susidurti „Mossack Fonseca“ dokumentuose, šis dokumentas trims lietuviams suteikė labai ribotas teises veikti „Redder Investments“ vardu. Įgaliojimas apsiribojo sąskaitų atidarymu lietuviškame (!!!) SEB banke ir duomenų, reikalingų sąskaitų valdymui, gavimu. Dokumente netgi parašyta, kad trys įgaliotiniai veikti įmonės vardu gali „be jokios teisės valdyti sąskaitą“.

Tarnas.
Na, taip.

Kas ta „Redder Investments“? Na, vardas savaime nieko nesako. O štai nutekėję duomenys atskleidžia, kas stovėjo už šios ofšorinės kompanijos.

„Mossack Fonseca“ dokumentai rodo, kad 2004 m. įsteigta bendrovė priklausė Olandijoje registruotai įmonei „Nikoil Asset Management B.V.“. Pavadinimas girdėtas? Na, galbūt. Nes šis darinys glaudžiai susijęs su „Lukoil“. Pavyzdžiui, būtent investicinė kompanija „Nikoil“ atstovavo „Lukoil“, kai Rusijos koncernas praėjusio amžiaus pabaigoje derėjosi dėl „Mažeikių naftos“ pirkimo.

Įgaliojant V.Vasiliauską, „Redder Investments“ akcininkų struktūra buvo jau kita. 2005 m. pabaigoje įmonės vienintele akcininke tapo Šveicarijos bendrovė „Uralsib IB Holding AG“. Tačiau faktiškai „Redder Investments“ kontrolė pakito nežymiai. Mat Šveicarijos įmonė – dalis „Uralsib“ grupės Rusijoje. O „Uralsib“ atsirado to paties pavadinimo banką sujungus su kompanija „Nikoil Finance“.

Rusijos oligarchas Nikolajus Cvetkovas V.Vasiliausko įgaliojimo metu buvo pagrindinis „Uralsib“ akcininkas. Milijardieriaus imperijos pamatai sudrebėjo tik pernai rudenį. 2015 m. lapkritį „Uralsib“ banką teko gelbėti – įvestas sanavimo planas, o banko gelbėtoju tapo Vladimiras Koganas, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimu asmeniu laikomas verslininkas.

Na, o V.Vasiliauskas buvo įgaliotas veikti dar N.Cvetkovo valdomos „Uralsib“ grupės naudai. 2006 m. „Forbes“ N.Cvetkovą netgi rikiavo labai arti pirmojo turtingiausių planetos žmonių šimtuko: tada su 5,2 mlrd. JAV dolerių vertinamu turtu jis rikiavosi 109 vietoje. Metais vėliau šimtukas buvo pasiektas – su turtu už 8,4 mlrd. dolerių N.Cvetkovas jau rikiavosi 83 „Forbes“ pozicijoje.

Betgi...

Betgi...

:((

Антисоветчица Даля Грибаускайте, защитившаяся в Москве в 1988 году, остается доктором наук и от этой части своей биографии так и не отказалась.

2016-05-02

Premjeras dėsto

„Ketvirčių lyginti negalima, bet jei palygintume, kaip kaina keitėsi 1 euro apyvartos arba gaunamo 1 euro, tai aš galimai darau išvadą, kad visos mažmeninės prekybos antkainis šių metų pirmajame ketvirtyje yra didesnis nei praėjusiais metais“, – dėstė premjeras*.
O jums aišku?

From prīmus ‎(first) +‎ -ārius

Regis, kai kas mums tik trijų ne, ko gero dviejų, kaip Vakaruose, rūšių primarijus ateičiai projektuoja:)
Maždaug šitaip.
O kieno muzika?