2017-09-07

Vytautas Didysis Vilniuje


Vilniuje, Gedimino kalno papėdėje, buvo pastatyta bronzinė 3 metrų aukščio Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto Didžiojo skulptūra.

Kunigaikštis rūsčiu žvilgsniu pasitinka turistus, atėjusius pažiopsoti, kaip gelbėjamas Gedimino kalnas ir ant jo stovinti pilis.

3 metrų aukščio skulptūra buvo nulieta pagal skulptoriaus Vytauto Kašubos gipsinę skulptūrą, puošusią Lietuvos paviljoną Niujorko pasaulinėje parodoje 1939 metais. Vėliau ši skulptūra buvo saugoma Amerikos lietuvių kultūros archyve Putname, Jungtinėse Amerikos Valstijose Konektikuto valstijoje.

Nacionalinio muziejaus ryšių su visuomene tarnyba šiandien po pietų išplatino pranešimą, kad tai – ne paminklas Vytautui Didžiajam, o – vieno eksponato ekspozicija. Skulptūra stovi Nacionalinio muziejaus teritorijoje ir tokiu būdu muziejus siekiąs supažindinti visuomenę su išskirtiniais eksponatais.

Vakar muziejaus darbutojai nežinojo, kiek laiko skulptūra ten stovės. Kaip eksponatui, skulptūrai nereikėjo jokių leidimų miesto savivaldybėje.

Tuo tarpu Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas patikino, kad skulptūrai toje vietoje reikalingas leidimas, tačiau jis nieko apie tai nežinojęs. Jis padėkojo už informaciją, pasiteiravo, kurioje vietoje stovi Vytauto Didžiojo skulptūra ir pažadėjo kuo greičiau nusiųsti ten inspektorių.

Nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė paaiškino, kad skulptūros pagrindui muziejaus archeologai gavo leidimą. „Mes gyveneme rezervate ir žinome tvarką“, – sakė ji.

 Toje vietoje buvo sergantis medis, kurį muziejus nuėmė. B.Kulnytė stebėjosi, kad netoliese daug metų stovėjo senovinė skulptūra, vaizduojanti moterį ir mažai ką tai domino, bet vos muziejus pastatė Vytautą Didįjį – baisiausias skandalas.

Vytauto Didžiojo skulptūra specialiai šiai vieno eksponato ekspozicijai buvo išlieta iš bronzos už Birutės Magadalenos Kemežaitės lėšas. JAV gyvenusi rašytoja paliko palikimą muziejui ir leido panaudoti savo nuožiūra. Pagal gipsinę Vytauto Kašubos skulptūrą ją liejo meistras Rimantas Keturka už 30 tūkst. eurų.

Lietuvos Respublika, Vilnius, 2017 09 07

Komentarų nėra: